Inżynierowie Intela skupili się na tym co najważniejsze w przypadku pracy z przenośnym komputerem - czyli żywotności baterii, jakości multimediów oraz komforcie korzystania z bezprzewodowej łączności internetem, np. za pomocą WiFi. Cała technologia Centrino 2 została zbudowana w oparciu o dwurdzeniowy procesor Intel Core 2 Duo wytworzony w technologii 45 nm.

Reklama

Z myślą o energooszczędności nowej platformy zdecydowano się na zastosowanie specjalnej techniki umożliwiającej szybkie maksymalizowanie wydajności oraz równie szybki powrót sprzętu do stanu bezczynności. Dzięki temu, jak obiecuje Intel, będziemy w stanie obejrzeć cały film DVD czy Blu-ray (Centrino 2 umożliwia bezproblemowe odtwarzanie płyt z filmami jakości HD) bez konieczności podłączania komputera do gniazdka.

Jeśli chodzi o łączność, platforma Centrino 2 obsługuje standard WiFi 802.11 n. Zapewnia szybsze tempo transmisji danych dochodzące do 450 Mb/s. Co ciekawe, już na jesieni ma być dostępna wersja Centrino 2 ze zintegrowaną technologią łączności WiMax.

Niektórzy eksperci są zdania, że WiMax mogłaby zastąpić używaną obecnie technologię WiFi. Jej atutami są zdecydowanie większa prędkość transmisji danych (do 75 Mb/s) oraz większy zasięg dochodzący do 10 km (zasięg zwykłego nadajnika WiFi wynosi kilka, kilkanaście metrów). Jednak sceptycy zauważają, że w przypadku współdzielenia połączenia WiMax tempo transmisji zdecydowanie spada, zrównując się niemal z osiągami połączeń sieci 3G. Obecnie z usług WiMax można korzystać w niewielu krajach, m.in.w Niemczech i Hiszpanii.

"Ze względu na nowe możliwości platformy mamy nadzieję, że ludzie zmienią nieco sposób myślenia o mobilnych komputerach" - stwierdził podczas premiery Centrino 2 Stanley Huang, jeden z dyrektorów firmy Intel. Eksperci są jednak zdania, że Centrino 2 to raczej ewolucja technologii, a nie technologiczna rewolucja. Nie należałoby tu mówić o przełomie, ale raczej doszlifowaniu i udoskonaleniu istniejących rozwiązań. "Nawet jeśli mówimy tu o ewolucji, to i tak premiera Centrino 2 będzie dobrym paliwem, które wspomoże przemysł" - powiedział w wywiadzie dla pisma "New Scientist" Bryan Ma, analityk z firmy badawczej IDC.

Dziewiątka od Lenovo

Chiński producent zaprezentował aż dziewięć nowych modeli laptopów ThinkPad opartych na platformie Centrino 2. Trzy z nich należą do zupełnie nowej serii komputerów nazwanej SL, której odbiorcami mają być przedstawiciele małego i średniego biznesu. Zostały one wyposażone w procesor Intel Core 2 Duo. Do wyboru mamy model z wyświetlaczem 13,3, 14,1 oraz 15,4 cala. Opcjonalnie w laptopach może być zamontowany napęd Blu-ray oraz moduł nawigacji GPS. Ceny laptopów z serii SL będą się zaczynały od 799 dol.

Tego samego dnia zaprezentowano nowy model z ultramobilnej serii X - ThinkPada X200. Komputer waży zaledwie 1,4 kg i ma wyświetlacz o przekątnej 12,1 cala. Opcjonalnie komputer może posiadać moduł GPS oraz - zamiast tradycyjnego twardego dysku - napęd SSD o pojemności 64 GB. By utrzymać kompaktowe wymiary sprzętu, pozbawiono go napędu dysków optycznych (znajdziemy je w kompatybilnej stacji dokującej). Dzięki nowej baterii komputer ma wytrzymywać do 9 godzin pracy. X200 trafi do sklepów 5 sierpnia, jego cena nie jest jeszcze znana. Prócz wspomnianych maszyn Lenovo zaprezentował dwa modele serii T i R - 14- i 15-calowy - oraz stację do pracy W500.

Sony na cztery sposoby

Producent postanowił wprowadzić chipsety Centrino 2 w czterech seriach swoich przenośnych komputerów. VAIO FW wyposażono w duży wyświetlacz o dość nietypowej przekątnej 16,4 cala. Dzięki panoramicznym proporcjom (16:9) ekran FW świetnie nadaje się do oglądania filmów, zwłaszcza HD (laptop posiada złącze HDMI oraz opcjonalnie napęd Blu-ray). Mimo sporego wyświetlacza komputer jest stosunkowo lekki - jego waga to ok. 2,7 kg. Sprzedaż FW rozpocznie się pod koniec miesiąca, a cena komputerów w Polsce będzie się zaczynać od 3,7 tys zł.

Reklama

Ciekawie zapowiada się też seria 13,3-calowych laptopów o symbolu SR. Będą one dostępne w 5 kolorach (tak, także w różowym), wszystkie w standardzie będą mieć kamerki internetowe oraz mikrofony. Ceny SR mają się zaczynać od 1,4 tys. dol. Nieco więcej, bo co najmniej 1,8 tys dol. (polska cena nie jest jeszcze znana) trzeba będzie zapłacić za ultralekkiego Sony Vaio Z mającego 13,1-calowy wyświetlacz. Prócz niskiej wagi (ok. 1,3 kg) laptop może się pochwalić wytrzymałą obudową z włókna węglowego, systemem ochrony twardego dysku przed wstrząsami, czytnikiem linii papilarnych, napędem Blu-ray oraz portem HDMI. Stawkę zamyka Vaio BZ z ekranem o przekątnej 15,4 cala.

Trio Toshiby

Letnie nowinki od Toshiby to Tecra M10, Tecra A10 i Satellite Pro S300. Dwa pierwsze modele zostały stworzone z myślą o biznesmenach - mogą być zdalnie zarządzane. Laptopy posiadają też czytniki linii papilarnych oraz odporną na zachlapania klawiaturę. Opcjonalnie twardy dysk można zastąpić napędem SSD o pojemności 64 lub 128 GB. Zarówno Tecry, jak i Satellite Pro S300 wyposażono w kamerki pozwalające na skanowanie wizytówek oraz dość użyteczną funkcję Sleep-and-Charge (śpij i ładuj) umożliwiającą ładowanie urządzeń przez USB nawet wtedy, gdy komputer jest uśpiony lub znajduje się w stanie hibernacji (oczywiście o ile jest podłączony do kontaktu).