O ile wyścig aparatów cyfrowych toczy się wokół namnażania pikseli, to zdjęcia, które trafiają do naszych pecetów, są coraz większe. W związku z tym do obracania, skalowania czy manipulacji potężnymi bitmapami potrzeba coraz więcej mocy obliczeniowej. Dotąd mogliśmy polegać jedynie na mocy procesora.

Środowisko programistyczne nVIDIA CUDA wspomaga tworzenie software'u, który do pracy zaciągać będzie moc kart graficznych. Napisano sterowniki, potworzono uaktualnienia programów i dzięki temu programy takie jak Photoshop właśnie pozwalają na znacznie wygodniejszą (szybszą) pracę.

Tworząc nowego Photoshopa, Adobe nie zapomniało o ewolucji procesorów. CS4 będzie obsługiwać wielordzeniowe procesory 64-bitowe (czyli moce CPU równolegle z GPU).

Bardzo miłym dodatkiem jest też wprowadzenie funkcji inteligentnego przycinania zdjęć. Seam carving pozwala na niezwykłą manipulację obrazem i dopasowywanie go do naszych potrzeb. Przykładowe zdjęcie poniżej.ReklamaNa wideo sprzed ponad roku technologia jeszcze w powijakach.

p

Za cNet