Z mózgiem jest jak z mięśniami - dzięki regularnym ćwiczeniom będzie działał sprawniej. Szczególnie ważne jest to dla ludzi, u których z wiekiem np. słabnie pamięć. - Starsi ludzie mają problemy z czymś, co można nazwać wyższymi procesami kontroli - wyjaśnia Arthur Kramer z University of Illinois - Czyli z planowanime, ustalaniem, które zadania są priorytetowe, z pamięcią roboczą albo wykonywaniem kilku zadań jednocześnie.

Jak sobie z tym radzić? Grać na komputerze, odpowiadają uczeni. Ale nie w byle co. Po przetestowaniu kilku gier komputerowych naukowcy uznali, że do gimnastyki umysłu najlepiej nada się gra "Rise of Nations". Wymaga ona rozbudowy miast, karmienia i zatrudniania obywateli, utrzymywania sił zbrojnych, a wreszcie powiększania terytorium. - Potrzebujesz kupców, a także armii, by się chronić - opowiada Chandramallika Basak, główny autor badań - gra wymaga przede wszystkim rozsądnego planowania dotyczącego alokacji zasobów - a to może być szczególnie trudne dla osób starszych.

W badaniach wzięło udział 40 ochotników w wieku ponad 60 lat. Połowa z nich grała w "Rise of Nations" w sumie przez 23,5 godziny. Druga nie miała do czynienia z grą. Obie grupy badano przed, w trakcie i po zakończeniu gry. Testy obejmowały ocenę umiejętności poznawczych i wszystkiego, co określono wcześniej wyższymi procesami kontroli.

Co się okazało? Otóż próby podboju świata poprawiały niektóre zdolności poznawcze. Osoby, które grały, lepiej radziły sobie z kilkoma zadaniami jednocześnie i "przeskakiwaniem" między zadaniami. Poprawie uległa również ich pamięć robocza - czyli ta wykorzystywana do zarządzania informacjami w krótkim okresie. Ale już w teście polegającym na odtworzeniu z pamięci długiej listy słów obie grupy wypadły tak samo.

Mimo to według badaczy istnieje wyraźny związek między zdolnościami poznawczymi starszych ludzi a graniem na komputerze. Co więcej korelacja ta jest wprost proporcjonalna. Oznacza to, że im więcej się gra, tym umysł działa sprawniej. - Granie na komputerze to jedna z tych rzeczy, które mogą sprawić, że starsi ludzie zachowają swoje dotychczasowe zdolności umysłowe - mówi Kramer - ale oczywiście nie jedyna. Ważne są też ćwiczenia fizyczne, właściwe odżywianie oraz utrzymywanie kontaktów z innymi.