W pierwszej kolejności możliwość sprzedawania (i konieczność kupowania) aplikacji na telefony z systemem operacyjnym Android pojawi się w amerykańskim i brytyjskim sklepie (tzw. Android Markecie). Z czasem płatne aplikacje będą oferowane także w innych, regionalnych oddziałach internetowej giełdy z aplikacjami na telefon G1.

Reklama

Telefon Google'a kupimy już 23 lutego.

Wprowadzenie możliwości sprzedaży, a nie jedynie darmowego udostępniania programów, na pewno zachęci wielu producentów, np. wydawców gier, do poszerzenia swojej oferty o aplikacje na komórki z systemem Android.

Rynek smartphone'ów jest jednym z nielicznych, który nie odczuł kryzysu ekonomicznego. Jak wynika z badań firmy analitycznej Gartner, podczas gdy w ostatnim kwartale 2008 roku sprzedaż komórek spadła o 12,6 proc. (w porównaniu do analogicznego okresu roku 2007 r.), sprzedaż smartphone'ów wzrosła o 22,6 proc.

Tymczasem G1 wyprodukowany przez firmę HTC jest jedynym komercyjnie oferowanym telefonem komórkowym wykorzystującym opracowany przez Google system operacyjny. Zdaniem ekspertów szybko powinniśmy się jednak doczekać premiery kolejnych urządzeń działających w oparciu o google'owskiego Androida. Obecnie w ofercie Android Marketu znajduje się ok. tysiąca aplikacji.