Chińscy naukowcy przeprowadzili rekordowo szybkie symulacje molekularne pozwalające na znaczne usprawnienie i zwiększenie wydajności produkcji krystalicznego krzemu. Jest on kluczowym materiałem wykorzystywanym do wytwarzania paneli słonecznych oraz półprzewodników. Badacze z Instytutu Inżynierii Materiałowej Chińskiej Akademii Nauk (CAS-IPE) wykorzystują do badań nad fizyką molekuł krzemu najszybszy superkomputer na świecie - Tianhe-1A. Dzięki temu, że jest on wyposażony w procesory graficzne NVIDIA® Tesla™, Tianhe pozwolił na 5-krotne skrócenie czasu wykonywania symulacji pomimo fakty, że obejmowała ona 2-krotnie większą liczbę molekuł niż w przypadku wcześniejszego rekordu.

Reklama

Symulacja pozwoliła na stworzenie modelu zachowania 110 mld atomów przy niebotycznej wydajności 1,87 PetaFLOPS. Poprzednia rekordowa symulacja obejmowała 49 mld atomów przy wydajności 369 TeraFLOPS[1].

Tianhe-1A, znajdujący się w Narodowym Centrum Superkomputerowym w Tianjin w Chinach zajmuje obecnie pierwszą pozycję na liście Top500, klasyfikującej najszybsze superkomputery na świecie. Poza symulacjami prowadzonymi przez CAS-IPE, jes on również wykorzystywany do badań w zakresie eksploracji złóż paliw płynnych, wytwarzania nowych leków czy modelowania zjawisk pogodowych. Członkowie zespołu CAS-IPE zaprezentują wyniki swoich badań podczas GPU Tech Conference (GTC), która odbędzie się w dniach 14-17 maja 2012 roku w San Jose, a także GTC China w dniach 15-16 grudnia br. w Pekinie.