Firma Nokia zaprezentowała dzisiaj smartfon Nokia N9. Model ten, przeznaczony dla osób ceniących wysokiej klasy wzornictwo i najnowsze technologie, wyróżnia sposób sterowania — wyłącznie poprzez dotyk. Podczas opracowywania koncepcji smartfonu Nokia N9 jego projektanci skupili się na najczęstszych czynnościach użytkowników: korzystaniu z aplikacji, prowadzeniu komunikacji na portalach społecznościowych i pracy wielozadaniowej. Prócz wielu udogodnień w tych obszarach, Nokia N9 oferuje także najnowsze technologie w zakresie fotografii, audio, wideo i nawigacji.

Reklama

Smartfon Nokia N9 nie ma klawiatury ani przycisków na froncie urządzenia. Jego szklany ekran z zaokrąglonymi krawędziami umożliwia płynne nawigowanie dotykiem i szybkie przechodzenie do poszczególnych funkcji urządzenia dzieki przesuwaniu palcem po ekranie (ang. „swipe”). Wszystko, czego użytkownik potrzebuje, znajduje się na trzech ekranach, nie ma więc potrzeby przeszukiwania menu, jak w tradycyjnych smarftonach.

Nokia N9 to efekt naszego przedefiniowania sposobu w jaki powinien działać smartfon. Przede wszystkim powinien być prosty i łączyć oprogramowanie, sprzęt, usługi oraz zawartość tak, by oferował użytkownikowi niezwykłą jakość obsługi - powiedział Marko Ahtisaari, szef działu Design firmy Nokia. Co równie istotne – wyjątkowe cechy Nokia N9, takie jak wzornictwo, innowacyjne oprogramowanie, nowy interfejs użytkownika oraz prosty pakiet Qt dla deweloperów, będą kontynuowane i rozwijane na wiele różnych sposobów przez firmę Nokia.

By płynnie poruszać się po zawartości smartfonu i przejść na przykład do ostatnio używanej aplikacji wystarczy jedno przesunięcie palcem po ekranie. Po zakończeniu pracy nie musisz wyłączać aplikacji – wystarczy jeszcze jednym ruchem przejść do miejsca, które Cię interesuje. Nowy interfejs wykorzystuje w pełni potencjał dużego wyświetlacza AMOLED o przekątnej 3,9 cala. Wykonany został z odpornego na zadrapania szkła, które umożliwia użytkownikowi płynną interakcję z wyświetlaną zawartością. Obudowa smartfonu została wykonana przy użyciu najlepszych obecnie technologii obróbki poliwęglanów. Dzięki temu antena Nokia N9 działa wydajniej niż w większości konkurencyjnych urządzeń, oferując lepszą jakość odbioru, wyższą jakość głosu i zapewniając mniej zerwanych połączeń.

Matryca 8Mpix. Carl Zeiss z funkcją automatycznej ostrości, szerokokątny obiektyw, nagrywanie wideo z jakością HD oraz bardzo jasny obiektyw to cechy, dzięki którym aparat działa świetnie nawet przy słabym oświetleniu, a Nokia N9 staje się urządzeniem oferującym jedne z najlepszych zdjęć w historii smartfonów. Filmy wykonane nowym aparatem Nokia można oglądać w panoramicznym formacie 16:9. Nokia N9 to także pierwszy na świecie smartfon z technologiami Dolby Digital Plus i Dolby Headphone, dzięki którym użytkownik może słuchać dźwięku surround za pośrednictwem dowolnych słuchawek.

Dzięki najnowszej technologii łączności bezprzewodowej – NFC (Near Field Communication), można łatwo wymieniać się zdjęciami i nagraniami wideo oraz łączyć się z akcesoriami Bluetooth — na przykład bezprzewodowym głośnikiem muzycznym NFC Nokia Play 360°. W tym celu wystarczy jedno dotknięcie urządzeń. Nokia N9 zawiera mapy oraz bezpłatną nawigację samochodową i pieszą ze wskazówkami głosowymi na każdym zakręcie. Dla wygody użytkownika i ze względu na inne scenariusze korzystania aplikacja do nawigacji „Samochodem” została oddzielona od aplikacji „Mapy”.

Smartfon Nokia N9 będzie dostępny w trzech kolorach — czarnym, różowym i niebieskim. Do wyboru będą także dwa warianty pamięci: 16 GB i 64 GB. Nokia N9 pojawi się w sklepach jeszcze w tym roku, a informacje o cenach i dostępności na poszczególnych rynkach zostaną podane bliżej daty rozpoczęcia sprzedaży.