Największy światowy producent telefonów komórkowych Nokia zaprezentował w środę w Londynie pierwsze smartfony z oprogramowaniem Windows Phone - poinformowała agencja Reuters. Nowe modele to Lumia 710 i Lumia 800, które Nokia wycenia odpowiednio na 270 i 420 euro. Telefony będą dostępne na rynku europejskim do końca tego roku, w Stanach Zjednoczonych na początku 2012 roku, a w Chinach w pierwszej połowie 2012 roku.

Reklama

Równocześnie prezes Nokii Stephen Elop zapowiedział, że wkrótce wypuszczone zostaną cztery inne smartfony przeznaczone na rynki państw rozwijających się, które zapewnią dostęp do internetu kolejnemu miliardowi użytkowników. Fiński koncern zmagający się z ogromną konkurencją ze strony firm Apple (iPhone), Research in Motion (Blackberry) i Google (oprogramowanie Android) postanowił wymienić przestarzały system operacyjny Symbian na Windows Phone firmy Microsoft.

Nokia i Microsoft ogłosiły w lutym, wywołując przy tym zaniepokojenie inwestorów, że połączą siły, aby stworzyć dobrej jakości produkty będące wizualnie atrakcyjną alternatywą na rynku urządzeń mobilnych. Mimo iż sprzedaż smartfonów Nokii w porównaniu z rokiem ubiegłym zmniejszyła się o 38 proc., to wyniki z trzeciego kwartału 2011 roku dają nadzieję na to, że firma będzie w stanie sprostać rywalizacji.

Microsoft przewiduje, że współpraca z Nokią mającą 1,3 mld użytkowników przyniesie podwojenie jego udziałów na rynku zachodnioeuropejskim i wyniesie ponad 12 proc.