To trzecia próba budowy telefonu przez Facebooka - twierdzi "New York Times". Zdaniem gazety Facebook zatrudnia ludzi, którzy pracowali nad iPadem i iPhonem. Zuckerberg ma w tej chwili dwa zespoły - jeden, razem z HTC pracuje nad czymś, co nazywa się "Buffy". Drugi zaś opracowuje smartfona od podstaw. Zdaniem pracowników Facebooka, Zuckerberg boi się, że jeśli nie stworzy szybko specjalnego, dedykowanego portalowi telefonu, to serwis społecznościowy zgubi się w tłumie i zostanie tylko "aplikacją na smartfona". Do tego komórka ma być sposobem na zwiększenie zysków.

Reklama

Projektowanie telefonu to we jest taka prosta sprawa, nawet dla człowieka, który dysponuje taką fortuną jak Zuckerberg. Projektowanie telefonu to nie jest coś, w co łatwo wejść - tłumaczy Hugo Fiennes, człowiek który nadzorował tworzenie pierwszych czterech iPhone'ów. Zmieniasz drobną rzecz i nagle przestaje działać antena. Tak naprawdę, bez doświadczenia zaprojektowanie smartfona jest piekielnie trudne - dodaje.

Jeśli zaś z planów stworzenia komórki nic nie wyjdzie, to Facebook kupi jednego z producentów - ma dwie możliwości. Zdaniem "New York Timesa". Zuckerberg mógłby kupić albo RIM, twórcę Blackberry, albo HTC. Zdaniem ekspertów gazety Facebook nie walczyłby ani z Microsoftem ani Apple. Na celowniku byłby Google - komórka Facebooka byłaby tania i prosta w obsłudze, więc koncern walczyłby o portfele młodych ludzi, których nie stać na takie produkty jak Lumia 900, czy iPhone.