Obecnie cały świat śledzi relacje telewizyjne z Igrzysk Olimpijskich 2012 w Londynie. Zainteresowanie tą imprezą jest tak duże, że cyberprzestępcy natychmiast skorzystali z okazji i przeprowadzili wiele kampanii promujących płatne programy telewizyjne online, które rzekomo pozwalają użytkownikom oglądać transmisje z Igrzysk Olimpijskich na żywo przez internet.Większość oszukańczych stron posiada tytuł: „Best way to watch London 2012 Olympics online live stream HD” lub „London 2012 Live Streaming”.

Reklama

W przypadku tego rodzaju oszustw, cyberprzestępcy tworzą strony internetowe, które wydają się bardzo atrakcyjne: niektóre nawet wyglądają niezwykle profesjonalnie i użytkownik ma wrażenie, że ma dostęp do relacji na żywo. W momencie kliknięcia dostarczonego odsyłacza użytkownik przechodzi przez szereg przekierowań (oglądając po drodze mnóstwo reklam), aż w końcu trafia na witrynę, na której może dokonać płatności w wysokości 49,95 dolarów amerykańskich, aby rozpocząć oglądanie transmisji na żywo z Igrzysk Olimpijskich.

W okresie od 22 do 30 lipca analitycy z Kaspersky Lab zarejestrowali ponad 80 szkodliwych domen internetowych stosujących tę samą metodę oszustwa.Ofiary pochodzą ze 100 różnych krajów, a najwięcej mieszka w Indonezji i Stanach Zjednoczonych. Cyberprzestępcy wciąż są bardzo aktywni, a ich kampanie ciągle trwają.

Aby móc rozpoznać oszustwa cyberprzestępców i nie wpaść w pułapkę, warto dowiedzieć się, na czym polega socjotechnika. Wiele cennych informacji na ten temat zawiera artykuł „Login i hasło raz proszę!” (http://www.viruslist.pl/analysis.html?newsid=531), autorstwa Macieja Ziarka, eksperta z Kaspersky Lab Polska. Ponadto, fani sportu poszukujący informacji o Igrzyskach Olimpijskich powinni odwiedzać tylko oficjalne strony internetowe, takie jak http://www.london2012.com,oraz zaufane portale informacyjne. Warto także dodać, że niektórzy oficjalni nadawcy transmisji z Igrzysk Olimpijskich 2012 w Londynie (http://www.olympic.org/content/broadcaster-home/) oferują bezpłatną możliwość oglądania tej imprezy online.