Tę sytuację chce zmienić firma Fuji. Dzięki wymyślonej w Japonii nowej technologii niebawem każdy z nas będzie mógł pstrykać trójwymiarowe portrety i widoczki.

Reklama

Innowacyjna technologia FinePix Real 3D została zaprezentowana podczas zakończonych właśnie targów Photokina 2008. Ma ona wkrótce trafić do kompaktowych aparatów cyfrowych, przeznaczonych dla amatorów.

By aparat mógł wykonywać trójwymiarowe fotki, zostanie wyposażony w dwa identyczne obiektywy oraz dwie matryce CCD. Oba obiektywy będą od siebie oddzielone o ok. 6 cm, dzięki czemu będą rejestrować dany obraz z nieco innej perspektywy.

Sercem gadżetu będzie wymyślony przez Japończyków chip Real Photo Processor 3D. Jego zadaniem jest jednoczesna obróbka obrazów z dwóch pochodzących z dwóch oddzielnych obiektywów i matryc światłoczułych aparatu oraz łączenie ich w jedną spójną, trójwymiarową fotografię. W mgnieniu oka procesor będzie uzgadniał parametry obu zdjęć. Procesy obu obróbki mają przebiegać symultanicznie, z dokładnością do 0,001 sekundy.

W innowacyjnym aparacie znajdzie się oczywiście miejsce na wyświetlacz LCD , w tym wypadku o przekątnej 2,8 cala. Nie będzie to jednak zwyczajny ekranik , ale taki, który potrafi wyświetlać zdjęcia w trzech wymiarach. Co ważne by podglądać zdjęcia na wyświetlaczu nie trzeba będzie zakładać specjalnych okularków, znanych z IMAXa czy innych kin 3D. Efekt trzeciego wymiaru ma być uzyskiwany dzięki specjalnemu nałożeniu dwóch zdjęć oraz ich odpowiedniemu podświetleniu na wyświetlaczu.

Zdaniem inżynierów Fuji, nową technologię można wykorzystać zarówno do robienia nieruchomych zdjęć, jak i kręcenia filmów . Prócz aparatu, w skład systemu 3D wchodzi elektroniczna ramka do wyświetlania trójwymiarowych zdjęć. Do prezentacji zdjęć ma ona wykorzystywać tą samą technikę co wyświetlacz LCD aparatu.

Specjaliści z Fuji zauważają, że wyposażone w dwa obiektywy i dwie matryce aparaty mogłyby też znaleźć inne zastosowania. Dzięki zdublowaniu układów do rejestracji obrazu moglibyśmy robić np. dwa różne zdjęcia tego samego obiektu na raz lub wykonywać bardzo szerokie panoramy. Nie mówiąc już np. o jednoczesnym robieniu zdjęć i kręceniu filmów tym samym gadżetem.

Niestety, podczas odbywających się w Kolonii targów fotograficznych pokazano jedynie prototyp aparatu wykorzystującego technologię 3D. Jednak przedstawiciele firmy zapowiedzieli, iż pierwszy komercyjny model trafi do sklepów już w przyszłym roku. A ten nastanie już przecież za trzy miesiące.