Musimy przyspieszyć rozwój naszego sektora sztucznej inteligencji, aby nie odstawał od chińskiego i amerykańskiego - oznajmił Macron, zapowiadając rozwijanie klastrów AI.

Reklama

Prezydent zauważył, że Francja jest "w dobrej pozycji w Europie kontynentalnej", ale musi inwestować i nie posuwać się za daleko wraz z UE w regulowaniu AI. Powiedział też, że liczy na to, iż wsparcie rozwoju AI we Francji pozwoli jej wyłonić kilku światowych czempionów tego sektora.

Dodał, że chce poprawić możliwości obliczeniowe w kraju, ponieważ ich niedostatek jest "ogromnym ograniczeniem" dla rozwoju AI. Macron zapowiedział również, że chce, by Francja poczyniła postępy w kwestii "gigakomputerów" i rozwinęła "wielkie modele open source".

"Wiele można poprawić" dzięki AI

Prezydent ocenił, że "wiele można poprawić dzięki sztucznej inteligencji", m.in. politykę migracyjną, dzięki zdolności przetwarzania danych przy jednoczesnym ograniczeniu oszustw. "Walka o naszą suwerenność rozgrywa się także w algorytmach" – ocenił w komunikacie Pałac Elizejski.

Salon VivaTech w Paryżu odwiedza również szef Tesli i Twittera Elon Musk, z którym Macron zamierza spotkać się w piątek. Francuski rząd ma nadzieję, że zdoła przekonać Muska, iż "Francja jest najlepszym możliwym miejscem w Europie do założenia kolejnej fabryki Tesli" - jak powiedział w CNBC minister ds. cyfryzacji Jean-Noel Barrot.

Salon VivaTech, który otworzono w środę, przyciągnął kilka tysięcy specjalistów z sektora zaawansowanych technologii; największym powodzeniem cieszą się ekspozycje poświęcone sztucznej inteligencji generatywnej, spopularyzowanej ostatnio przez ChatGPT - pisze AFP.

Reklama

Duże zainteresowanie wzbudził prototyp wyposażonego w AI samochodu, który stworzył koncern Renault we współpracy z francuskim producentem samolotów Dassault, firmą telekomunikacyjną Orange, koncernem Thales specjalizującym się w elektronice przeznaczonej dla wojska, lotnictwa i firm transportowych oraz STMicroelectronics - francusko-włoskim producentem elektroniki.

Wcześniej w środę Parlament Europejski przyjął stanowisko negocjacyjne w sprawie Aktu o Sztucznej Inteligencji, który ma wprowadzić przepisy regulujące wpuszczanie na rynek dostawców oraz firmy wdrażające systemy AI w zależności od poziomu ryzyka, jakie może generować sztuczna inteligencja.

Z Paryża Katarzyna Stańko