Czy to prawda, że ładowarka podłączona do gniazdka cały czas pobiera prąd?

Odpowiedź na to pytanie brzmi: tak. Dotyczy to ładowarek do wszystkich urządzeń, które są podłączone do prądu. Możemy tutaj wyróżnić dwie sytuacje, w których dochodzi do poboru prądu, chociaż większość z nas mogła się tego nie spodziewać. Sytuacja pierwsza: gdy zostawiamy sprzęt elektroniczny do naładowania na noc. I tak na przykład telefon, który już jest naładowany, a nadal podłączony do ładowarki będzie dalej pobierał prąd. Sytuacja druga: mamy podłączoną ładowarkę do gniazdka, natomiast na drugim końcu kabla nie mamy podłączonego żadnego urządzenia. W tym przypadku wydawałoby się, że jest to oczywiste, iż taka ładowarka nie może pobrać prądu. Okazuje się jednak, że jest zupełnie inaczej.

Reklama

Dlaczego ładowarka do telefonu pozostawiona w gniazdku pobiera prąd?

Reklama

Oczywiście pobór prądu w wyżej wymienionych przypadkach nie jest tak duży jak podczas ładowania, jednak pamiętajmy, że ładowarka pozostawiona w gniazdku pobiera go cały czas. W sytuacji, w której mamy telefon podłączony na noc do ładowarki, musimy wziąć pod uwagę fakt, że to iż nie korzystamy akurat z telefonu nie oznacza, że nie będzie on się rozładowywał. Bowiem samo oprogramowanie i niektóre aplikacje będą działać non stop. Za każdym razem, gdy telefon rozładuje się nawet w jednym procencie, od razu będzie on na bieżąco ładowany. Wówczas ładowarka na bieżąco będzie pobierać taką ilość prądu, jaka będzie jej aktualnie potrzebna.

Gdy telefon lub komputer został naładowany, warto nie tylko odłączyć go od ładowarki, ale także wyciągnąć ładowarkę z gniazdka / Shutterstock

Ile kosztuje naładowanie telefonu?

W przypadku ładowarki o mocy 10 Wat do pełnego naładowania telefonu, które trwa zazwyczaj 3 godziny, potrzebne będzie zazwyczaj 0,03 kWh prądu. Zakładając, że cena 1 kWh wynosi 0,785 zł, jeśli w ten sposób będziemy codziennie ładować swój telefon, to miesięcznie potrzebne będzie 0,9 kWh (co będzie kosztować 71 groszy), a tym samym rocznie niecałe 8,50 zł za 10,8 kWh prądu. Zostawiając telefon na noc podłączony do ładowarki, będzie on dodatkowo co jakiś czas ponownie pobierał prąd.

Ładowarka o mocy 90 W pobiera znacznie więcej prądu, jednak czas ładowania smartfona jest nieporównywalnie krótszy. Może ona naładować telefon już w 15 minut. Zatem jednorazowo pobierze ona 0,025 kWh co kosztuje 17 groszy. Tak więc miesięczny i roczny koszt ładowania smartfona taką ładowarką wyniósłby odpowiednio: 52 grosze i 6,44 zł.

Ile prądu zużywa ładowarka zostawiona w gniazdku?

A ile prądu zużywa ładowarka podłączona non stop do gniazdka bez telefonu? Wartości te są znikome i oznaczają koszt około kilkudziesięciu groszy rocznie.

Podane koszty ładowania telefonu lub pozostawienia ładowarki w gniazdku nie są duże. Jednak warto pamiętać, że dotyczą one pojedynczej ładowarki. Gdy w grę wchodzi kilka ładowarek, w tym nie tylko do telefonów, ale również do komputerów, wtedy roczny koszt będzie odpowiednio większy.