Wyschnięte jeziora, puste koryto Dunaju, lodowce zamienione w góry błota, pozbawione śniegu szczyty Alp - to prezentowały fałszywe zdjęcia, które zamieścił w tym tygodniu w popularnej aplikacji kolektyw Letzte Generation (Ostatnie Pokolenie).

Reklama

Nowa akcja "Ostatniego Pokolenia"

Wygenerowane przez sztuczną inteligencję fotografie miały przedstawiać krajobraz Austrii z maja 2070 r.

W sobotę Google poinformował o usunięciu tych obrazów ze serwisu.

Oświadczenie Google

"Usuwamy zdjęcia, które nie są zgodne z naszą polityką – powiedział AFP rzecznik firmy, dodając, że jedną z jej zasad jest "zakaz umieszczania treści, które nie są oparte na prawdziwych doświadczeniach lub nie odzwierciedlają wiernie miejsca".

Nie jesteśmy zaskoczeni reakcją Google (…), który ignoruje katastrofę klimatyczną, podobnie jak władze i inne duże firmy – powiedziała aktywistka klimatyczna Marina Hagen-Canaval .

Jak wyjaśniła, zamieszczenie zdjęć miało podnieść świadomość turystów, którzy "planują wakacje z Google Maps", na temat zagrożeń związanych ze zmianami klimatycznymi.

Rok 2070

Rok 2070 to niedaleki termin – podkreśliła. Dodała, że osoby w wieku 30 czy 40 lat mają dużą szansę przekonać się na własne oczy, jak zmiany klimatyczne wpłyną na przyrodę w kolejnych dekadach.

Aktywiści z Letzte Generation znani są z organizowania akcji mających zwrócić uwagę opinii publicznej na zachodzące zmiany klimatu, m.in. blokowali drogi w godzinach szczytu i przyklejali się do pasów startowych na lotniskach.

W wyniku emisji gazów cieplarnianych temperatura na świecie w ciągu ostatnich 10 lat wzrosła o prawie 1,2 st. C w porównaniu z erą przedindustrialną - przypomina AFP.