1) Odłącz komputer od Internetu i sieci lokalnej

Reklama

2) Jeżeli twój system operacyjny nie chce się załadować, uruchom go w Trybie awaryjnym (po włączeniu komputera wciśnij i przytrzymaj F8, następnie z menu, które się pojawi, wybierz „Tryb awaryjny”) lub uruchom go z dysku ratunkowego.

3) Dopilnuj, aby sygnatury antywirusowe były aktualne. Jeżeli jest to możliwe, nie pobieraj uaktualnień przy użyciu komputera, który może być zainfekowany, ale użyj do tego celu innego (na przykład komputera twojego przyjaciela). To jest bardzo ważne: jeżeli twój komputer jest zainfekowany i połączysz się z Internetem, szkodliwy program może wysłać zdalnemu hakerowi ważne informacje lub rozprzestrzenić się na komputery osób, których adresy e-mail znajdują się na twoim komputerze.

4) Przeskanuj cały komputer

5) Jeżeli zostanie wykryty szkodliwy program, postępuj zgodnie ze wskazówkami przedstawionymi przez producenta twojego oprogramowania bezpieczeństwa. Dobre programy bezpieczeństwa oferują trzy opcje: wyleczenie zainfekowanych obiektów, umieszczenie potencjalnie zainfekowanych obiektów w kwarantannie lub usunięcie trojanów i robaków. Tworzą również plik raportu, w którym wyszczególnione są nazwy zainfekowanych plików i szkodliwych programów znalezionych na komputerze.

6) Jeżeli masz problemy z usunięciem szkodliwych programów, sprawdź na stronie internetowej producenta twojego oprogramowania bezpieczeństwa, czy są tam informacje o wyspecjalizowanych narzędziach niezbędnych do usunięcia określonego szkodliwego programu.

7) Jeśli program niczego nie znajdzie, a komputer dalej dziwnie zachowuje, warto skontaktować się z producentem oprogramowania antywirusowego - specjaliści przeanalizują podejrzane pliki i spróbują znaleźć lekarstwo

8) Zawsze pozostaje forma ostateczna zwalczania wirusa - sformatowanie dysku twardego i zainstalowanie systemu, sterowników i oprogramowania na nowo.