Surfowanie po sieci, jeśli nie mamy zabezpieczonego komputera, może sprowadzić na nas poważne kłopoty. Złośliwe oprogramowanie jest tak rozpowszechnione, że wystarczy wejść na nieodpowiednią stronę internetową, czy otworzyć załącznik poczty elektronicznej, a wirus czy "koń trojański" dostanie się na nasz komputer. Owszem, mało kto przechowuje tajne, firmowe dane warte miliardy dolarów na komputerach - wystarczy jednak, ze stracimy zdjęcia rodzinne, czy choćby raport kwartalny, nad którym pracowaliśmy przez kilka dni. Dlatego też warto zainstalować odpowiedni program antywirusowy.
Jak jednak wybrać odpowiedni pakiet? Z pomocą przychodzi test portalu tomshardware.com. Przygotowali oni listę najlepszych pakietów bezpieczeństwa. Ich zdaniem, choć darmowe programy antywirusowe są lepsze od "gołego" peceta, to jednak tylko Avira może dorównać zarówno możliwościami, jak i poziomem bezpieczeństwa, płatnemu oprogramowaniu. Do tego, jak sam sprawdziłem, Avira ma poważne problemy z szybkością działania na słabszym sprzęcie - na Lenovo Miix2 z Windows 8.1 na pokładzie, hybrydowy tablet zaczął dużo wolniej chodzić nie tylko podczas skanowania systemu, ale także i w codziennej pracy. Nie mówiąc już o interfejsie, który jest dość skomplikowany.
Najlepszy pakietem jest, zdaniem portalu BitDefender Security 2015. Oferuje on najwyższy poziom bezpieczeństwa - wykrył i unieszkodliwił najwięcej zagrożeń, do tego jest w miarę przejrzysty i nie obciąża zasobów komputera
Drugie miejsce w zestawieniu przypadło Norton 360. Pakiet Symanteca radzi sobie doskonale ze złośliwym oprogramowaniem. Do tego, w przeciwieństwie do poprzednich wersji, już tak bardzo nie obciąża systemu. Oferuje też takie ciekawe funkcje jak choćby możliwość stworzenia specjalnego "sejfu", w którym zapisywane są wszystkie nasze hasła i loginy.
Na ostatnim miejscu podium znalazł się najnowszy pakiet firmy McAfee LiveSafe. O ile oprogramowanie bardzo dobrze radzi sobie z zagrożeniami, to jednak nie potrafi tak dobrze zabezpieczyć naszych prywatnych danych i mocno spowalnia słabsze komputery. Plusem McAfee jest za to darmowa aplikacja mobilna do ochrony androidowego smartfona czy tabletu.
Warto jednak pamiętać, że nawet najlepsze oprogramowanie na nic się nie zda, jeśli nie będziemy ostrożni i łamali podstawowe zasady bezpieczeństwa - choćby ustawiając jedno hasło do wszystkich sieciowych serwisów, czy ściągając pirackie oprogramowanie.
ZOBACZ TAKŻE: Eksperci ostrzegają: Cyberterroryzm jest coraz groźniejszy>>>