Facebook próbował zablokować sprawę zainicjowaną przez austriackiego aktywistę, występującego w obronie prawa do prywatności Maxa Schremsa. Działacz zakwestionował, czy stosowane przez firmy technologiczne metody przesyłu danych poza terytorium Unii Europejskiej gwarantują europejskim użytkownikom dostateczną ochronę przed nadzorem służb amerykańskich.

Reklama

Sprawa dotyczy m.in. porozumienia Privacy Shield, które zastąpiło wcześniejsze Safe Harbor - uchylone w 2015 r. przez Trybunał Sprawiedliwości wskutek poprzedniej skargi Schremsa. Jak podaje Reuters, od 9 lipca Trybunał Sprawiedliwości będzie rozpatrywał, czy metody stosowane do transferu danych (w tym Privacy Shield i standardowe klauzule umowne) są zgodne z prawem.

Tzw. Schrems II to nie jedyne postępowanie dotyczące legalności Privacy Shield. Jak podał serwis Tech Crunch, na początku lipca Sąd w Luksemburgu wysłucha skargi przeciwko porozumieniu wniesionej jeszcze w 2016 r. przez francuską grupę działającą na rzecz praw cyfrowych - La Quadrature du Net.