CamScanner miał pozytywne recenzje, dobrze działał i do tej pory nikt w niej niczego nie wykrył. Okazało się jednak, jak informuje Kaspersky Lab, że do ostatniej aktualizacji dostawca "usług reklamowych" dołączył do niej szkodliwe oprogramowanie. Zapisywało ono ludzi na abonament płatnej wersji programu oraz wyświetlało reklamy. Autorzy od razu program skasowali ze sklepu Google Play i zapowiedzieli kroki prawne wobec dostawcy reklam. Jednocześnie wściekli klienci piszą w sieci, że nigdy już firmie nie zaufają.

Reklama

Biorąc pod uwagę pozytywne recenzje w Sklepie Play firmy Google oraz fakt, że nikt wcześniej nie wykrył nic szkodliwego w tej aplikacji, można podejrzewać, że szkodliwe funkcje zostały dodane wraz z jedną z niedawnych aktualizacji. Mamy do czynienia z kolejnym przykładem na to, że użytkownicy powinni się zaopatrzyć w skuteczną ochronę urządzeń z Androidem, nawet gdy pobierają aplikacje wyłącznie z oficjalnych źródeł - powiedział Igor Gołowin, badacz ds. cyberbezpieczeństwa w firmie Kaspersky.

Ekspert dodaje też,że nie wystarczy korzystać tylko z oficjalnego sklepu i kierować się opiniami użytkowników. Warto jest zainstalować na telefonie pakiet antywirusowy.

Reklama