Międzynarodowa grupa ekspertów, kierowana przez naukowców z japońskiego Narodowego Instytutu Technologii Informacyjnych i Komunikacyjnych, pobiła rekord w prędkości przesyłu danych przez internet.

Reklama

100 milionów razy szybciej

Na początku roku ta sama grupa ustanowiła rekord, osiągając 301 terabitów na sekundę, z użyciem pojedynczego światłowodu.

"Jeśli porówna się to do rekomendowanych przez Netflix prędkości min. 3 Mb/s przeznaczonej do oglądania filmów w wysokiej rozdzielczości, to jest to 100 mln razy szybciej" – podkreślają naukowcy.

Prędkość 402 terabitów na sekundę

Teraz także w pojedynczym, komercyjnie dostępnym światłowodzie uzyskano prędkość 402 terabitów na sekundę.

Wzrost prędkości udało się uzyskać m.in. dzięki poszerzeniu liczby częstotliwości użytych do przenoszenia danych – z czterech do sześciu.

Cel tego typu prac to usprawnienie internetu, tak aby mógł sprostać rosnącym wymaganiom biznesu i indywidualnych użytkowników.

Reklama

Przełomowy eksperyment

Uzyskane przez nas wyniki pomogą w zwiększeniu przepustowości pojedynczych włókien światłowodowych, tak aby świat dysponował szybszym systemem. Spodziewamy się, że ta nowa technologia będzie miała znaczący udział w zwiększeniu możliwości transmisji danych w optycznej infrastrukturze przy gwałtownie rosnącym zapotrzebowaniu – mówi jeden z badaczy, Ian Philips z Uniwersytetu Aston (Wielka Brytania).

Był to przełomowy eksperyment, możliwy dzięki wysiłkowi międzynarodowego zespołu oraz najnowszym osiągnięciom technicznym dostępnym w zajmujących się telekomunikacją laboratoriach badawczych na całym świecie – dodaje prof. Wladek Forysiak z tej samej uczelni.