Niemiecka firma AVM to największy producent urządzeń do stworzenia domowej sieci na niemieckim rynku. Teraz produkty te trafiają na polski rynek. 3270 to router z wbudowanym modemem, który potrafi działać zarówno w paśmie 2,4 gHz, jak i 5 gHz. Urządzenie wyposażono też w port USB 2.0, do którego możemy podłączyć pendrive, czy dysk USB i stworzyć w ten sposób domowy serwer multimedialny. Design routera nie wyróżnia się niczym szczególnym - dwie anteny, porty z tyłu, diody pokazujące stan połączeń - do tego klasyczny kształt. Urządzenie nie wygląda jednak na tyle źle, by trzeba je było chować pod biurko.

Reklama

Pierwszą wadą routera jest to, że nie potrafi działać jednocześnie w pasmach 2,4 jak i 5 gHz. Jeśli więc mamy urządzenia, które wykorzystują wolniejsze pasmo, to cała nasza sieć będzie w nim działać. Pomiary prędkości pokazują, że w trybie 2,4 gHz, w odległości jednego metra od routera transfer wynosi 28,5 Mbit/s, z kolei przy odległości przekraczającej 25 metrów, dane będą przesyłane z prędkością 10,7 Mbit/s.

Po przejściu na 5 gHz, szybkość transferu się mocno poprawia. W odległości 1 metra od routera mamy 67 Mbit/sec a po przekroczeniu 25 metrów, można przesłać dane z prędkością 26 Mbit/sec. Zasięg też jest dobry - tam gdzie urządzenia traciły łączność z Liveboxem, Fritz!Box wciąż zapewniał zasięg internetu.

Wadą urządzenia jest też brak portów Gigabit Ethernet. Dostajemy za to porty typu Fast Ethernet. Co prawda gigabitowe porty są potrzebne tylko przy kopiowaniu dużych plików z serwerów, a wiele domowych sprzętów łączy się przez WiFi, to jednak wydając ponad 300 złotych na router, można by oczekiwać najlepszych rozwiązań technicznych. Urządzenie ma także prosty interface - pozycje w menu są dokładnie opisane - z ustawieniami poradzi więc sobie nawet największy laik.

Fritz!Box może też stać się multimedialnym serwerem - wystarczy podpiąć do niego dysk USB z filmami i zdjęciami i od razu możemy korzystać z tych plików na każdym urządzeniu, podłączonym do sieci.

Urządzenie to całkiem sprawny router, jeśli więc poszukujemy czegoś, co zastąpi urządzenie dostarczone nam przez operatora sieci, jest łatwo konfigurowalne i może stać się domowym serwerem multimedialnym, a jednocześnie nie musimy wykorzystywać szybkich portów Ethernet, to Fritz!Box t bardzo dobrym produktem.