Zacznijmy od produktu firmy Roccat. Kone Optical Pure to mysz z sensorem 4000 DPI i przyspieszeniem do 20G. Jest o 10 proc. mniejsza od Kone [+]. Inżynierowie Roccata zapewniają, że poprawili największą bolączkę myszy tej firmy - wreszcie ma nie psuć się kółko myszy. Optical Pure współpracuje też z oprogramowaniem RoccatTalk, które pozwala wykorzystywać klawiaturę tej firmy do uruchamiania zapisanych w myszy makr. Do tego, żeby pokazać, że to Roccat, gryzoń ma na grzbiecie świecące logo.Mysz mówi też do nas, gdy zmienimy czułość sensora. Nową wartość podaje po angielsku żeński lub męski głos. Drugim zawodnikiem jest SteelSeries Rival. Rozdzielczość tej myszy to aż 6500 DPI. Mysz jest większa, niż jej rywalka od Roccata.

Reklama
Media

Runda 1 - Ergonomia

Bezapelacyjnym zwycięzcą tej kategorii jest SteelSeries Rival - mysz jest większa, lepiej leży w dłoni, a jej boki wyłożone są specjalną antypoślizgową nakładką. Jeśli ktoś ma duże ręce, to wygodniejszego gryzonia nie znajdzie. Z kolei Optical Pure jest stanowczo za mała - źle leżała mi w dłoni, a dłuższy kontakt z gryzoniem kończył się bólem nadgarstka. Do tego duże ręce źle radzą sobie z przyciskami bocznymi

Runda 2 - Oprogramowanie
Tu, moim zdaniem, mamy remis. Obie wersje oprogramowania pozwalają nam prosto i łatwo ustawić, czy zmienić najważniejsze parametry myszy. Nie ma też problemów ze zmianą przeznaczenia przycisków gryzoni. Oczywiście, jeśli mamy klawiaturę Roccat, to wtedy zwycięzcą będzie Kone - ze względu na system Talk.

Runda 3 - Wrażenia z gry
Pomijając komfort użytkowania, to jednak Pure Optical wydaje się lepiej dostosowana dla graczy - w przeciwieństwie do Rivala mamy dwa przyciski do zmiany DPI w górę i w dół, możemy też zapisać więcej poziomów czułości myszy. Lepiej też działa na podkładce i, mimo mniejszej rozdzielczości sensora jest jednak bardziej dokładna.

Ten krótki pojedynek pokazał, że wszystko tak naprawdę rozbija się o ergonomię. Gdyby nie wymiary myszy, która nie pasuje do mojej dłoni, to Pure Optical na pewno okazałaby się myszą lepszą od konkurencji.. Niestety, sprawę zawalili projektanci Roccata i źle dobrali kształt gryzonia. Dlatego też, zanim dokonamy ostatecznego zakupu, warto wybrać się do sklepu i sprawdzić, która mysz będzie lepiej leżeć nam w dłoni - sensor, oprogramowanie, dodatkowe funkcje nie znaczą bowiem nic, jeśli nawet krótka, kilkunastominutowa rozgrywka okupiona jest bólem nadgarstka.