Micrososft próbuje mocno odświeżyć Windows Phone. Nowa wersja systemu dostanie nie tylko te możliwości, które miały do tej pory komórki na Androidzie, czyli choćby centrum kontroli, w którym można włączyć i wyłączyć takie usługi jak WiFi czy Bluetooth. SYstem dostanie lepszą aplikację do robienia i edycji zdjęć a także funkcje szybszego dzielenia się filmami.

Reklama

Do tego wreszcie Internet Explorer będzie w stanie zapamiętać hasła w serwisach internetowych, a aplikacje i gry będzie można instalować na karcie SD. Ciekawą funkcją wydaje się też zapisanie godzin, w których ma działać WiFi. Telefony dostaną też wsparcie dla stereoskopowego 3D. Całość ma być dostępna wkrótce i w całości po polsku. Aktualizację Cyan do WP 8.1 ma dostać każdy telefon, na którym działa obecna wersja systemu operacyjnego. System będzie w całości po polsku.

Jest tylko jeden problem - koncern znów pokazał, że polski rynek dla Microsoft nie jest zbyt ważny. Po opóźnionej premierze Xbox One, po braku serii Surface teraz nie dostaniemy najważniejszej funkcji systemu - głosowego asystenta Cortany. Koncern nie wyklucza, że kiedyś trafi ona na nasz rynek, ale to zależy od rozwoju w Polsce sieci usług Bing.

Do nowej wersji systemu będą trzy nowe modele Nokii. Pierwszym z nich jest Lumia 630 ze slotami na dwie karty SIM, drugim to lumia 635 (czyli 630 z LTE). Topową wersją ma być Lumia 930 z 20 megapikselowym aparatem, czterordzeniowym CPU Snapdragon 2,2 GHz i obudową z metalu i poliwęglanu. Pojawi się ona w Polsce przed wakacjami i trzeba będzie za nią zapłacić 2400 złotych.