To jeden z najlepszych komputerów obliczeniowych w Europie. Dodatkowo chłodzony jest taki sam sposób jak reaktory jądrowe. Dziś w Narodowym Centrum Badań Jądrowych zaczęło działać Centrum Informatyczne Świerk.

Dyrektor NCBJ profesor Grzegorz Wrochna przekonuje, że ten system chłodzenia jest bardzo ekologiczny. Standardowe systemy chłodzenia serwerów wykorzystują zimne powietrze chłodzone lodowatą wodą. Tutaj do chłodzenia używa się wody o temperaturze 40 stopni Celsjusza. Ten system pozwala zaoszczędzić 80 procent zużywanej energii, co się przekłada na konkretne oszczędności finansowe - około pół miliona złotych rocznie.

Reklama

Docelowo superkomputer będzie mieć 130 terabajtów pamięci RAM, 3200 terabajtów przestrzeni dyskowej. Profesor Wojciech Wiślicki powiedział, że jego wydajność to 500 bilionów operacji zmiennoprzecinkowych na sekundę. To mniej więcej tak, jakby w jednym komputerze zmieszczono moce obliczeniowe 20 tysięcy domowych pecetów.Superkomputer będzie wykorzystywany przede wszystkim do obliczeń przy projektowaniu, instalacji i optymalizacji urządzeń energetycznych oraz dystrybucji energii czy analizy bezpieczeństwa reaktorów jądrowych.

ZOBACZ TAKŻE: Superkomputer do zadań specjalnych>>>