SteelSeries Apex robi wrażenie. Klawiatura jest wykonana z bardzo dobrej jakości czarnego plastiku - klawisze i ich okolice wykonano z błyszczącego materiału, a reszta jest matowa. Urządzenie jest większe od standardowych ze względu na dodatkowe klawisze przeznaczone do zapisywania makr i przyciski multimedialne. Ma też wbudowane dwa porty USB 2.0.

Reklama

Urządzenie jest podświetlane. Niestety, nie jak jak w przypadku klawiatur mechanicznych - nie możemy przypisać dowolnego koloru do każdego klawisza. SteelSeries rozwiązało problem jednak w inny sposób tworząc tzw. bloki świetlne. Co to oznacza? Klawiaturę podzielono na sektory - główne klawisze, logo i panele boczne, klawiaturę numeryczne i dwa zestawy makr. Każdy blok możemy podświetlić innym kolorem, wybranym z pełnej palety RGB. Kombinacje, jakie możemy stworzyć są więc praktycznie nieskończone. To sprawia, że Apex w ciemnym pokoju wygląda rewelacyjnie.

Za konfigurację klawiatury odpowiada specjalny program. Każdy gracz poczuje się w nim, jak w niebie. Dowolnemu klawiszowi możemy przypisać taką funkcję, jaką chcemy. Nie ma więc problemu, by całkowicie pozmieniać układ klawiatury. Do tego, możemy też tworzyć długie kombinacje. Jeśli chcemy ustawić, by uruchomić ciąg zdolności i ustawić między nimi różne odstępy czasowe, a wszystko przypisać do jednego przycisku - nie ma żadnego problemu.

Do tego, klawiatura ma 4 tzw. warstwy - każdej z nich możemy przypisać dowolne ustawienia (np tworząc profile do 3 gier i jeden główny do Windows, a potem zmieniać je jednym klawiszem). Programowanie funkcji jest bardzo proste i wygodne, więc nie ma problemu, że się w tym pogubimy.

Jak się pisze i gra? Apex ma bardzo niski profil - praktycznie nie można ustawić wysokości urządzenia (nie ma regulowanych nóżek) i przyciski są prawie równoległe do biurka. Klawisze mają krótki skok i chodzą bardzo wygodnie. Nie ma problemu czy z pisaniem, czy z graniem - kilkugodzinne sesje przy komputerze nie męczą nadgarstków. Oczywiście, pisanie nie jest tak wygodne, jak na porządnej mechanicznej z przełącznikami MX Blue, ale to najwygodniejsza membranowa klawiatura, z jakiej korzystałem.

Podsumowując - SteelSeries Apex to bardzo wygodna klawiatura, którą możemy skonfigurować tak, jak chcemy. Jest świetnie wykonana, choć błyszczący plastik bardzo szybko się brudzi i trzeba ją często czyścić, granie w nocy, dzięki rewelacyjnemu systemowi podświetlenia nie stanowi problemu. Jej jedyną wadą jest dość wysoka cena - kosztuje ponad 300 złotych. Niemniej jednak, jeśli nie chcemy mechanicznej klawiatury, to Apex jest najlepszym tego typu urządzeniem, jakie możecie kupić do swojego komputera.