Koncepcja komputera zrodziła się w 2005 r. Zgodnie z założeniami celem była konstrukcja tanich i wytrzymałych komputerów, które mogłyby służyć jako pomoc szkolna w krajach Trzeciego Świata. Prócz programów ułatwiających naukę wynalazek miał zapewniać dzieciom dostęp do internetu i być oknem na świat. Owocem prac inżynierów był biało-zielony laptop z dwiema antenkami - XO.

Reklama

Projekt od początku napotykał przeszkody. Choć pierwsze urządzenia miały trafić do rąk dzieci na początku 2007 r., produkcję rozpoczęto dopiero w listopadzie. Jednak większym problemem okazała się wyższa niż zapowiadano cena. Za jednego XO trzeba zapłacić 188, a nie obiecywane 100 dolarów. M.in. z tego powodu urządzenia spotkały się z mniejszym zainteresowaniem rządów ubogich krajów, niż wyobrażali to sobie to organizatorzy akcji. Do tej pory udało się rozdystrybuować tylko 600 tys. laptopów.

Być może szczytne zamierzenia uda się zrealizować za pomocą zaprezentowanych komputerów drugiej generacji - XO2. Komputer ten składa się z dwóch złączonych ze sobą wyświetlaczy dotykowych - takich jak np. w iPhonie. Dzięki temu laptop ma być bardziej funkcjonalny i przyjazny użytkownikom. Po ustawieniu na biurku jeden z wyświetlaczy będzie pełnił rolę ekranu, a drugi - klawiatury. Z kolei po rozłożeniu na płasko laptop zamieni się w jeden duży kwadratowy wyświetlacz. Jednak zdaniem twórców najważniejsze jest to, że XO2 będzie się też można posługiwać jak tradycyjną książką. "Ponieważ wiemy, jak ważne w życiu dziecka jest obcowanie z książką, uznaliśmy, że nowy komputer powinien mieć jej formę" - mówił Nicholas Negroponte, założyciel OLPC. Pamięć XO2 pomieści ok. 500 e-booków. Kolejne strony podręcznika czy powieści będą wyświetlane na obu wyświetlaczach trzymanego w dłoniach komputera.

Wielki zaskoczeniem okazał się nie tylko design, ale i cena nowych komputerków. XO2 ma kosztować zaledwie 75 dolarów, a to dzięki malejącym kosztom produkcji wyświetlaczy, procesorów i innych podzespołów. XO2 ma się pojawić w 2010 r.

Być może prezentacja nowego ultranowoczesnego komputera polepszy nadszarpnięty ostatnio wizerunek akcji OLPC. W ubiegłym tygodniu Negroponte ogłosił, że do projektu dołączy Microsoft, a komputery XO będą sprzedawane z systemem operacyjnym Windows (obecnie jest w nich instalowany darmowy Linux). Wiele osób uznało tę decyzję za zdradę ideałów projektu.