Aby obejrzeć nagrania, trzeba wejść na stronę www.radawarszawy.um.warszawa.pl, a następnie w zakładkę "Prace Rady". Tam, po najechaniu kursorem na odnośnik "Sesje", należy wejść w "bibliotekę multimedialną".
Obecnie dostępne są nagrania z sześciu sesji rady miasta, które odbyły się w tej kadencji samorządu. Stopniowo będą jednak pojawiać się nagrania z sesji poprzednich kadencji.
Sławomir Paszkiet z biura rady powiedział PAP, że to jedyny tego typu projekt w Polsce. Pomysł na udostępnienie nagrań został podpatrzony w Norwegii, jest też współfinansowany ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego.
"Nagrania z bieżących sesji Rady Warszawy będą pojawiać się w internecie w kilka dni po ich zakończeniu. Te z wcześniejszych sesji muszą być poddane obróbce technicznej, bo nie były sporządzane w celu ich publikacji. Nagrania były ciągłe, teraz trzeba je zmontować, m.in. usuwając czasami kilkudziesięciominutowe przerwy" - dodał.
Jak zaznaczył Paszkiet, biuro zajmujące się obsługą stołecznych radnych coraz częściej kontaktuje się z nimi drogą elektroniczną. "Obecne przepisy nie pozwalają jeszcze na prowadzenie jedynie w tej formie archiwum uchwał, ale wszystkie dokumenty, które radni muszą otrzymać przed sesją, wysyłane są na ich skrzynki mailowe. Nie drukujemy już wszystkich dokumentów dla każdego z 60 radnych, jak to miało miejsce dawniej" - podkreślił.
Oprócz zalety w postaci oszczędności papieru, są też negatywne skutki sporządzania dokumentów w formie elektronicznej. "Z norweskiego doświadczenia wynika, że od kiedy funkcjonują one w tej postaci, ich ilość i objętość znacznie wzrosła. Teraz już nikt nie stara się zmieścić na jak najmniejszej liczbie stron, by później łatwiej było je kopiować" - powiedział rzecznik.
Realizowany od 2008 r. projekt pt. "Modernizacja funkcjonowania Biura Rady m.st. Warszawy i Sekretariatów Rad Dzielnic m.st. Warszawy" uzyskał dofinansowanie w ramach Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego. Całkowity koszt projektu to 658 tys. euro, a dofinansowanie - blisko 560 tys. euro; pozostała część kosztów finansowana jest z budżetu miasta. Program obejmuje też m.in. szkolenia z zakresu prawa dotyczącego funkcjonowania jednostek samorządu terytorialnego.