Zaledwie cztery tygodnie po premierze Internet Explorera 9, Microsoft zaprezentował publicznie pierwszą wersję Platform Preview Internet Explorera 10. Pokaz miał miejsce podczas pierwszego dnia konferencji MIX11, na której spotykają się projektanci i deweloperzy stron internetowych z całego świata.

Reklama

Dziesiąty Internet Explorer został zaprezentowany przez wiceprezesa firmy Microsoft odpowiedzialnego za rozwój tego produktu – Deana Hachamovitcha. Podczas swojego wystąpienia, Dean Hachamovitch stwierdził, że następna wersja czołowej przeglądarki internetowej Microsoft idzie w ślady Internet Explorera 9 w zakresie wydajności i natywnej obsługi języka HTML5.

Konsumenci oraz deweloperzy stoją dziś w obliczu ważnego wyzwania technologicznego. Fakt używania przez konsumentów różnych urządzeń do przeglądania Internetu, wymusza na deweloperach pisanie aplikacji w różnych językach. W rezultacie standardy technologiczne w rodzaju HTML5, które zapewniają wysoką wydajność aplikacji dostarczanych przez Internet, odgrywają coraz ważniejszą rolę. Deweloperzy coraz chętniej sięgają po technologie, które nie tylko są zgodne ze standardami, ale wykorzystują moc urządzenia, aby zapewnić użytkownikom nowe wrażenia.

Internet Explorer 9 to jedyna przeglądarka ze sprzętowym przyspieszaniem HTML5, które obejmuje grafikę, tekst, audio i wideo. Jako pierwsza wprowadziła takie innowacje, jak akceleracja sprzętowa oparta na głębokiej obsłudze HTML5, która oferuje internautom większą szybkość. Pierwsza wersja Platform Preview Internet Explorera 10 rozszerza te innowacje i zapewnia obsługę dodatkowych standardów, takich jak gradienty CSS3 dla obrazów w tle oraz CSS3 Flexbox.

Co dwanaście tygodni Microsoft będzie prezentował kolejne wersje Platform Preview przeglądarki Internet Explorer 10. Pierwsza Platform Preview przeglądarki Internet Explorer 10 jest dostępna dla wszystkich deweloperów do pobrania pod adresem www.IETestDrive.com. Najnowsza wersja przeglądarki została zaprojektowana tak, aby jeszcze bardziej uwypuklała piękno drzemiące w Sieci. Microsoft zademonstrował także witryny i aplikacje wielu czołowych firm, takich jak foursquare, Namco, Last.fm Ltd. oraz nową witrynę grupy Bon Jovi opracowaną przez Sparkart Group Inc., aby pokazać, jak firmy wykorzystują możliwości przeglądarki Internet Explorer w celu zapewnienia użytkownikom bogatszych wrażeń z uzywania Internetu.

Microsoft jest liderem w popularyzowaniu standardów internetowych ze względu na długofalowe zaangażowanie w proces standaryzacji HTML5 oraz inwestycje w takie platformy, jak Internet Explorer, Windows Phone 7 i Windows 7. Na specjalnej witrynie Microsoft www.html5labs.com można zapoznać się z prototypami wczesnych specyfikacji organów normalizacyjnych, takich jak W3C.

Microsoft skupia się również na rozwijaniu standardów i chmury obliczeniowej, pomagając deweloperom w dostosowywaniu aplikacji do potrzeb wielu urządzeń i platform. Na przykład platforma Windows Azure pozwala twórcom oprogramowania wykorzystać istniejące umiejętności do budowania, udostępniania i skalowania internetowych aplikacji w chmurze.

Jednocześnie podczas pierwszego dnia konferencji MIX11 Microsoft ogłosił komercyjną dostępność nowych funkcji Windows Azure, w tym usług, które przyspieszają działanie aplikacji i zapewniają bezpieczny, otwarty dostęp do aplikacji internetowych poprzez popularnych dostawców usług tożsamości, w tym Microsoft, Facebook i Google. Od dziś dostępna jest nowa wersja Community Technology Preview usługi Windows Azure Traffic Manager, która pozwala deweloperom łatwiej równoważyć wydajność aplikacji w różnych obszarach geograficznych. Firma zapowiedziała również poglądową wersję sieci dostarczania treści Windows Azure, przeznaczonej do strumieniowej transmisji multimediów, która będzie dostępna pod koniec czerwca. Więcej informacji o tych aktualizacjach można znaleźć pod adresem.

Oprócz zaangażowania w rozwój HTML5, standardów internetowych i zgodności operacyjnej z chmurą, Microsoft omówił swój udział w sponsorowaniu projektów open source, takich jak Orchard, bezpłatny system CMS Fundacji Outercurve w Galerii Open Source ASP.NET. Od dziś dostępna jest wersja Orchard 1.1 wraz z nowymi modułami Amazon.com Inc., UserVoice Inc. i DISQUS, które uzupełniają stale rosnącą liczbę społecznościowych rozszerzeń systemu Orchard. Microsoft zapowiedział
też aktualizację ASP.NET MVC 3, która pozwala deweloperom na szybkie i łatwe wprowadzenie innowacji poprzez obsługę znakowania HTML 5, platformę Entity Framework 4.1 z wbudowanym modułem Entity Code First do łatwiejszego tworzenia bazodanowych rozwiązań internetowych, a także rozszerzone funkcje NuGet do wyszukiwania i instalowania komponentów społecznościowych