Firma HP i Ośrodek KARTA zapraszają właścicieli oryginalnych fotografii, które dokumentują zwyczaje z XIX i XX wieku do udziału w kampanii „Wesela na pokolenia! Ratujemy zdjęcia ślubne i weselne z dawnych lat!”. W wybranych lokalizacjach (lista poniżej) fotografie zostaną nieodpłatnie zeskanowane, poddane retuszowi i wydrukowane z wykorzystaniem najnowszej technologii przetwarzania obrazu i druku HP.

Reklama

Dotyczy to także zdjęć związanych z inną tematyką, aczkolwiek w towarzyszącym kampanii konkursie, gdzie nagrodami są urządzenia drukujące HP Photosmart Ink Advantage eAIO, oceniane będą fotografie ilustrujące śluby i wesela z lat 70. lub wcześniejszych.

Ponad pół wieku temu Polska należała do czołówki państw, gdzie zawierano najwięcej małżeństw na świecie. Tylko w 1948 r. na ślubnym kobiercu stanęło 320 tysięcy par. W kolejnych latach ta liczba sukcesywnie malała. Z dzisiejszej perspektywy jednak wszystkie archiwalne zdjęcia ślubne i weselne są bezcenne. Ilustrują zmieniające się obyczaje, modę, tradycję z historią w tle.

Niestety, wiele fotografii, zwłaszcza wykonanych na materiałach o niskiej jakości czy nieodpowiednio przechowywanych – traci barwy i niszczeje. Możemy je jednak utrwalić w obecnym stanie, a jednocześnie zachować jako dokument przemijających obyczajów. Archiwum Fotografii Ośrodka KARTA posiada w swoich zbiorach wiele takich oryginalnych lub zdigitalizowanych zdjęć z XIX i pierwszej połowy XX wieku, przekazanych bądź udostępnionych przez osoby prywatne – mówi Agnieszka Kaczmarska, kierownik Działu Ikonografii Ośrodka KARTA.

Dzięki działaniom Ośrodka KARTA oraz zastosowaniu najnowszych technologii HP trwałość bezcennych pamiątek zostaje przedłużona. HP gwarantuje profesjonalne skanowanie, obróbkę i wydruki zdjęć na materiałach pozwalających na wierne odwzorowanie barw (odtworzenie prawie 73 milionów kolorów!). „Będziemy mogli precyzyjnie odtworzyć oryginalne tonacje barw i wydrukować fotografie na papierze fotograficznym ColorLok, dzięki czemu nie stracą swojej wyrazistości i oryginalności przez kolejne cztery pokolenia – informuje Izabela Sulima, Consumer Marketing Manager w HP Polska.

O jakości „zrewitalizowanych” fotografii ich właściciele będą się mogli przekonać w ciągu chwili. Cały proces drukowania na urządzeniach HP Photosmart przebiega szybko i sprawnie. Właściciele swoich zdjęć nie będą więc musieli długo czekać – dodaje Izabela Sulima. Archiwalne zdjęcia ślubne (w formie cyfrowej), jako bezcenne pamiątki i dokumenty zmieniających się obyczajów i tendencji w modzie zostaną następnie zarchiwizowane w Ośrodku KARTA.

„Kampania Wesela na pokolenia! Ratujemy zdjęcia ślubne i weselne z dawnych lat!” zakończy się pod koniec czerwca wręczeniem nagród – właściciele najciekawszych zdjęć otrzymają urządzenia drukujące z serii HP Photosmart Ink Advantage eAIO. Laureatów wyłonią m.in. eksperci z Ośrodka KARTA (www.karta.org.pl).
Zapraszamy do odwiedzenia lokalizacji:

Warszawie, 4 i 5 czerwca
- Saturn, C.H. Arkadia, ul.Jana Pawła II nr 82
- Saturn Złote Tarasy, ul.Złota 59

Łódź, 4 i 5 czerwca
- Electroworld, Łódź Manufaktura, ul.Ogrodowa 19a
- Saturn, C.H. Port Łódź, ul.Pabianicka 245

Krakow, 11 i 12 czerwca
- Saturn, Galeria Krakowska, ul.Pawia 5
- Mix Electronics, ul. Kapelanka 56

Katowice, 11 i 12 czerwca
- Komputronik, ul. Chorzowska 107
- Katowice, Mix Electronics, ul Reńców 30

Poznań, 18 i 19 czerwca
- Komputronik, ul. Kaspra Drużbickiego 2
- Poznań, Media Expert, Galeria Malta, ul. Abpa A.Baraniaka 8

Gdańsk, 18 i 19 czerwca
- Komputronik, ul. Złota Karczma 26

Wrocław, 25 i 26 czerwca
- Saturn, Magnolia Park, ul. Legnicka 52
- Satrun, Pasaż Grunwaldzki, Plac Grunwaldzki 22