W mieście Kunming, w prowincji Yunnan na południowym zachodzie Chin, są trzy sklepy udające oryginalne salony sprzedaży firmy Apple produkującej m.in. odtwarzacze iPod, smartfony iPhon, czy komputery Mac - podała w czwartek agencja Associated Press. Jak pisze AP w Chinach powszechna jest produkcja tanich podróbek elektronicznych gadżetów, oprogramowania komputerowego i ubrań znanych marek.

Reklama

Na fałszywe sklepy amerykańskiej firmy komputerowej natknęła się pewna Amerykanka, mieszkająca w Kunmingu. Na zdjęciach, które kobieta umieściła na swoim blogu, widać charakterystyczne białe ściany i minimalistyczny wystrój sklepu oraz personel w niebieskich koszulkach z logo firmy - jabłkiem.

"Wszystko wyglądało jak w prawdziwym sklepie Apple'a. Gorsza była tylko jakość: źle pomalowane ściany, kiepsko wykończone schody i napis +Apple Store+ na ścianie, którego nie ma na oryginalnych produktach firmowych. Umieszcza się na nich tylko logo - srebrne jabłko" - napisała na blogu obywatelka USA.

W Chinach znajdują się cztery oficjalne salony Apple - po dwa w Pekinie i Szanghaju. Sklepów w Kunmingu nie ma na liście autoryzowanych punktów sprzedaży towarów tej firmy. Przedstawiciele Apple'a w Pekinie nie chcieli komentować sprawy.

"Pracownicy fałszywych salonów często nie potrafią udzielić informacji na temat produktów i nie wiedzą jak obsługiwać komputery. Mimo to większość klientów w ogóle nie zdaje sobie sprawy z tego, że nie są to oryginalne sklepy" - powiedział w rozmowie z AP menedżer innego salonu ze sprzętem elektronicznym w Kunmingu, w którym również można kupić oryginalne produkty firmy Apple.

Stwierdził też, że chociaż w niektórych fałszywych sklepach mogą być sprzedawane oryginalne towary, to często znalazły się one w Chinach nielegalnie. Liczba sklepów z podrabianym towarem rośnie w Chinach, a rząd wciąż robi za mało by skutecznie walczyć z piractwem i rozpowszechnianiem podróbek - pisze Associated Press.