Dziś zajmiemy się wirtualnym dyskiem od Microsoft. SkyDrive, w wersji podstawowej jest serwisem darmowym – dostajemy na nasze dane 7 gigabajtów. Co ważne po rejestracji nie tylko stajemy się posiadaczami wirtualnego pendrive’a, do którego mamy dostęp z każdego miejsca na świecie, ale uzyskujemy też automatycznie pocztę Hotmail, login do komunikatora – słowem dostępn do wielu nowych usług w ramach Windows Live. O tym, że ten sposób przechowywania plików jest coraz popularniejszy niech świadczy fakt, że znany polski raper Pezet nie tak dawno nagrał na nawet piosenkę na ten temat: http://youtu.be/R8XBqvZX4uU .

Wróćmy jednak do Skydrive. Dysk przeszedł niedawno metamorfozę. Ci, którzy korzystali z tej usługi przed kwietniem 2012 dostali, w nagrodę za lojalność, aż 25 gigabajtów. W tej chwili przy zakładania konta jest to 7GB, ale według informacji udostepnionych przez Microsoft, zaledwie procent dotychczasowych użytkowników SkyDrive zebrało więcej niż 5 GB danych. Kto potrzebuje więcej niż 7GB, może dokupić potrzebną przestrzeń. Dodatkowe 50 GB kosztuje zaledwie 85 złotych rocznie. I jest to najniższa cena spośród wszystkich dysków wirtualnych.

Możliwości, które oferuje chmura Microsoftu są duże. Dla każdego folderu możemy ustawić poziom prywatności, a potem podzielić się zawartością ze znajomymi, za pomocą linku wysłanego mailem. Zawartość folderów możemy też udostępniać na portalach społecznościowych.
Nie chodzi tylko o pokazywanie zdjęć. SkyDrive oferuje nam ważniejszą funkcję – znajomi mogą edytować nasze dokumenty – możemy więc chmurę wykorzystać do kontaktów z promotorem, który poprawiać będzie nasze prace, czy szefem projektu.

Nie ma też problemów z formatami innymi, niż systemem plików Microsoft Office. Bez problemów otworzymy PDF, czy dokument stworzony w Open Office.
Co ważne, do edycji dokumentów nie potrzeba komputera – zarówno na iOS, czy Windows Phone możemy ściągnąć aplikację, która da nam takie same możliwości edycji plików. Możemy też oglądać na ekranie smartfona nasze zdjęcia, czy też słuchać muzyki.

Dzięki temu komórka z Windows Phone, czy iPhone dostaje dodatkową „kartę pamięci”, bo nie musimy naszych plików trzymać na komórce, a wgrać je na SkyDrive. Warto jednak pamiętać, że korzystanie z chmury wymaga odpowiedniego pakietu danych, bo rachunek na koniec miesiąca może nas niemile zaskoczyć.
Dlatego też, jak mówili w Barcelonie na MWC przedstawiciele SanDisk, Karta pamięci jest urządzeniem komplementarnym do serwisów chmurowych. Na pewno chmura nie wyprze całkowicie kart.

Wszystko wygląda pięknie? Czas więc na łyżkę dziegciu. Nie ma czegoś takiego, jak historia zmian – nie widać więc, co ludzie zmienili w naszych plikach. Skasowane pliki znikają też natychmiast z naszego konta – nie ma czegoś takiego jak „kosz”. Nie podoba mi się też ograniczenie rozmiaru wgrywanych plików przez przeglądarkę internetową – możemy wrzucać w ten sposób pliki do 300MB. Co i tak jest więcej niż było wcześniej – 150 MB Jeśli chcemy wgrać większe (2 GB), musimy skorzystać ze specjalnej aplikacji.

Z drugiej strony aplikacja SkyDrive powoduje, że mamy dostęp do zawartości wszystkich plików komputera na którym jest zainstalowana, zdalnie. Rozwiązanie świetne. Zwłaszcza jak okazuje się, że nie wgraliśmy czegoś na SkyDrive, a pilnie potrzebujemy pliku. Sama aplikacja po instalacji wyświetla się po prostu jako jeden z dysków. Kopiujemy, przenosimy pliki dokładnie tak samo jak to robimy w przypadku normalnych dysków.

Każdy plik, który umieścimy na swoim wirtualnym dysku SkyDrive, jest natychmiast synchronizowany i dostepny na każdym urządzeniu. Z tego powodu SkyDrive jest idealną usługą dla osób, które chcą mieć swoje pliki zawsze przy sobie, bez względu na czas, miejsce czy urządzenie z którego obecnie korzystają. Do tego pełne bezpieczeństwo przechowywanych danych, które gwarantuje Microsoft. Firma z doświadczeniem w przetwarzaniu danych w chmurze, która posiada certyfikaty bezpieczeństwa. – powiedział Piotr Kaniowski, z polskiego oddziału Microsoft.

Wirtualny dysk SkyDrive oraz dostęp do usług online oferowanych przez Microsoft możemy uzyskać pod adresem skydrive.com.