Tablet w pociągu, autobusie, a nawet kuchni - te mobilne urządzenia, stają się coraz bardziej popularne. Serca użytkowników podbiły nie tylko swoją poręcznością, ale i funkcjonalnością, co pokazały badania TNS Polska przeprowadzone na zlecenie Sony.

Reklama

Tablety są małe, zdecydowanie bardziej poręczne od laptopów, dzięki czemu są bardziej mobilne. Po drugie mają pełną funkcjonalność internetową, są lekkie, mogą służyć, jako czytniki książek, prasy, jako odtwarzacze muzyki, filmów, aparat - te wszystkie funkcje w połączeniu z mobilnością, lekkością powodują, że jest to coraz bardziej popularne urządzenie - podkreśla Piotr Papaj, rzecznik prasowy Sony. Dotykowość ekranu powoduje, że tablet jest również idealnym urządzeniem dla dzieci - można traktować je jako urządzenie edukacyjne - dodaje.

Za najbardziej pomocne w codziennych pracach domowych wciąż uważane są laptop, telefon komórkowy i smartfon. Jednak już 43 proc. osób posiadających tablety aktywnie korzysta z nich podczas różnych czynności domowych.

Ujawniona w badaniu liczba urządzeń elektronicznych, z jakich korzysta nowoczesne gospodarstwo domowe (dwie trzecie wskazało pięć urządzeń lub więcej) świadczy o rozwiniętych potrzebach w tym zakresie. Obecnie zaspokajają je powszechne już laptopy, komputery stacjonarne, smartfony, odtwarzacze mp3/mp4, wieże hi-fi i inne. Tablety dzięki swoim możliwościom technicznym i cechom funkcjonalnym mają potencjał lepszego dopasowania do tych potrzeb. Szczególnie ważne wydają się możliwości personalizacji urządzenia, mobilność i +poręczność+ w warunkach domowych, ale też atrakcyjny wygląd - uważa Andrzej Olękiewicz, Account Director w TNS Polska.

Potwierdziło się również, że tablet doskonale nadaje się do użytkowania w mniej lub bardziej nietypowych miejscach w domu. Do najbardziej popularnych miejsc zaliczymy pokój dzienny/salon, miejsce wypoczynku/kanapę oraz sypialnię. Z tabletu korzystamy także w łazience. Tylko jedna piąta ankietowanych posiadających tablet korzysta z niego w kuchni, co prawdopodobnie jest spowodowane obawą o zniszczenie urządzenia poprzez zachlapanie lub zabrudzenie produktami spożywczymi. Co może ulec zmianie, gdyż marka Sony wypuściła na rynek odporny na zachlapania Sony XPERIA Tablet S, który może okazać się nowym pomocnikiem kuchennym, a także rozwiązać problem czytania w wannie - choć z tym drugim warto uważać.

Reklama

Tablet okazał się idealnym rozwiązaniem w kuchni Pauliny Stępień, znanej z kulinarnego serwisu wideo Kotlet.TV.

Reklama

Tablet faktycznie znalazł zastosowanie w mojej kuchni, jestem dość nieuważną osobą, więc sam fakt, że jest wodoodporny, jest dla mnie dużą zaletą. Nie tylko można fotografować, czy nagrywać potrawy, ale też w łatwy sposób można sięgać po potrzebne w kuchni informacje - przepisy, przeliczniki miar i wag, a to wszystko w jednym miejscu - przyznaje Paulina Stępień.

Z badań wynika, że 63 proc. użytkowników tabletów nie chce, aby inni mieli dostęp do ich prywatnych dokumentów. Dla użytkowników prywatność jest istotna przede wszystkim ze względu na fakt, że tablet jest wykorzystywany przez wszystkich domowników. 41 proc. badanych dzieli się nim z dziećmi, 37 proc. z mężem/żoną.

Coraz chętniej współdzielimy urządzenia z innymi członkami rodziny. Tym samym pojawiają się zapotrzebowanie na nowe funkcje jak kontrolowanie treści, czy zachowanie prywatności. Ponieważ pojawiają się nowe sposoby użytkowania, w kreowaniu nowych modeli tabletów chodzi przede wszystkim o funkcjonalność i spełnianie oczekiwań użytkowników. Dlatego, ci, którzy cenią sobie ich praktyczność, stopniowo odkrywają oferowane udogodnienia - dodaje Piotr Papaj.