Eksperci ostrzegają przed wyścigiem zbrojeń w robotów - zabójców. Pod apelem w tej sprawie podpisało się około 1000 naukowców i intelektualistów, w tym Stephen Hawking i współzałożyciel Apple, Steve Wozniak.

Reklama

Ostrzegają oni przed rozwojem przemysłu autonomicznych systemów broni - czyli takich jakich przedstawia na przykład seria filmów "Terminator". Jak argumentują, dziś jesteśmy coraz bliżej urzeczywistnienia filmowych wizji "w ciągu kilku lat, a nie dekad". Jeśli tak się stanie, będzie to trzecia rewolucja w przemyśle zbrojeniowym, po wynalezieniu prochu i broni atomowej.

Sygnatariusze zwracają uwagę, że nie ma nic złego w pociskach naprowadzających i dronach, bo w tym przypadku ostateczne decyzje o użyciu podejmują ludzie. Gorzej z autonomicznym uzbrojeniem, które ewentualnie samo podejmie decyzje o walce i zabijaniu, co może obrócić się przeciwko ludziom.

To nie pierwsze takie ostrzeżenie. Kilka miesięcy temu Stephen Hawking stwierdził, że ludzie nie mieliby szans z myślącymi robotami. Rozwinięcie sztucznej inteligencji w pełni mogłoby oznaczać kres ludzkości - mówił naukowiec. Wszystko przez to, że maszyny nie byłyby ograniczane przez te same czynniki, co ludzie. Gdy stworzymy sztuczną inteligencję, zacznie się ona rozwijać sama i to w coraz większym tempie. Tymczasem ludzie, ograniczeni powolnością ewolucji, nie mogliby konkurować i zostaliby zastąpieni - tłumaczy profesor Hawking.

Treść listu ma być odczytana jutro na międzynarodowej konferencji poświęconej sztucznej inteligencji w stolicy Argentyny, Buenos Aires. Wśród sygnatariuszy listu są Polacy, w tym redaktor naczelny "Nowej Fantastyki", Jerzy Rzymowski.