Projekt asperIT został stworzony i jest realizowany przez Europejską Fundację Aktywizacji Społecznej EFAS. Głównym celem jest mobilizacja osób ze spektrum autyzmu do pracy w branży IT. Dodatkowo dzięki projektowi powstaje komplementarny system, który docelowo będzie pomagał osobom nieneurotypowym w edukacji i integracji.

Reklama

W ramach projektu asperIT (od 2017 roku) udało się przeprowadzić ponad 330 godzin szkoleń, w których wzięło udział niemal 50 uczestników. W 2017 roku projekt został uhonorowany przez Ministerstwo Rozwoju, jako jeden z 8 najbardziej innowacyjnych projektów. Odbywa się w trzyetapowym kompleksowym programie szkoleniowym, gdzie oprócz szkoleń z zakresu IT i praktyk rozwijane są kompetencje społeczne przydatne w miejscu pracy.

  • Chcemy w ten sposób wspierać ich w odnalezieniu się w społeczeństwie, równocześnie efektywnie wykorzystując ich nadzwyczajne zdolności, które mają szczególne zastosowanie w branży IT - opowiada Tomasz Jasiński - prezes Europejskej Fundacji Aktywizacji Społecznej EFAS.

Na początku roku wystartowała kolejna edycja asperIT, która realizowana była we Wrocławiu i cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem. Nie brakowało osób, które charakteryzowały się wieloma zdolnościami niezbędnymi w branży IT. Edycję w trakcie jej trwania przerwała pandemia Koronawirusa i zaraz po zakończeniu szkoleń społecznych rozpoczął się lockdown.

  • Podjęliśmy w jego trakcie spontaniczną decyzję o przeprowadzeniu uzupełniających webinariów, aby podtrzymać motywację i zainteresowanie w grupie. Okazały się one sukcesem i niezwykle dobrze wprowadziły do zagadnień poruszanych potem podczas szkoleń IT - mówi Błażej Knapik - koordynator projektu. - Nasza wspólna droga rozpoczęła się od szkoleń społecznych, trwała przez webinary w trakcie zamknięcia spowodowanego pandemią, powrót po kilku miesiącach, aby przeprowadzić szkolenia IT i zdać egzamin ISTQB. Wszyscy, którzy dotarli z nami tak daleko i przeszli przez końcowe praktyki, mogą być z siebie dumni. Ciężką pracą i własnym wkładem udowodnili, że tam, gdzie jedni widzą ograniczenia, można odnaleźć prawdziwy potencjał - dodaje.

Na świecie są firmy IT, które wyłącznie zatrudniają osoby z Zespołem Aspergera. W Polsce zaledwie 7 proc. osób z autyzmem ma pracę, za którą otrzymują wynagrodzenie. – Niektórzy z nas patrzą jeszcze na ludzi ze spektrum autyzmu jak na osoby niepełnosprawne. To błąd. Potrafią oni w wielu przypadkach pracować lepiej i wydajniej od większości z nas - mówi Tomasz Jasiński. Właśnie dlatego już w kwietniu przedstawiciele Fundacji EFAS rozpoczęli rekrutację do kolejnej edycji projektu, tym razem warszawskiej.

  • W rekrutacji do następnej edycji strategicznym partnerem była Fundacja Synapsis. To właśnie dzięki ich wsparciu zgłosiło się do nas bardzo wielu kandydatów. Proces rekrutacji ukończyło ostatecznie 13 osób. Obecnie nasze zajęcia praktyczne dobiegły już końca. Niestety ze względu na panującą sytuację, w ostatni dzień praktyk, nie mogliśmy spotkać się z uczestnikami kursu. To nie przeszkodziło nam jednak w pracy i przeprowadziliśmy spotkanie online, podczas którego nasi szkoleniowcy połączyli się zdalnie z uczestnikami edycji warszawskiej prosto z naszego biura we Wrocławiu. Ponad godzinne spotkanie było głównie czasem podsumowań i motywacji do dalszego działania. - opowiada Błażej Knapik.
Materiały prasowe