Celem operacji wywiadowczych przeprowadzanych za pomocą Węża były instytucje związane z NATO, agencje rządowe, firmy technologiczne i inne podmioty, którymi interesowały się rosyjskie władze - ustalili prokuratorzy, którzy prowadzili śledztwo w sprawie tego software'u.

Reklama

Koniec "Węża" po 20 latach

Przez 20 lat FSB wykorzystywało oprogramowanie Wąż do prowadzenia cybernetycznych operacji szpiegowskich przeciw Stanom Zjednoczonym i naszym sojusznikom. Dzisiaj się to skończyło - powiedział zastępca prokuratora generalnego gen. Matthew Olsen, szef wydziału bezpieczeństwa narodowego w ministerstwie sprawiedliwości.

Reklama

Nie podano informacji o tym, jakie były konkretne cele operacji prowadzonych za pomocą Węża, ale przedstawiciele amerykańskiej administracji oświadczyli, że FSB udało się zdobyć w krajach NATO poufne dokumenty, a operacje wywiadowcze były "skuteczne".

Hakerzy odpowiedzialni za to oprogramowanie działali z biura FSB w Riazaniu - poinformował resort sprawiedliwości.

Dochodzenie w sprawie Węża

Reklama

Przedstawiciele amerykańskich służb bezpieczeństwa ujawnili, że dochodzenie w sprawie Węża prowadzono przez blisko dekadę, a software ten okazał się najbardziej wyrafinowanym oprogramowaniem szpiegowskim, jakim posługiwały się rosyjskie władze.

Jednostka FSB zajmująca się Wężem, znana jako Turla, wielokrotnie modyfikowała oprogramowanie, by uniemożliwić jego wykrycie i zniszczenie.

Resort sprawiedliwości USA wykorzystał do walki z Wężem wyspecjalizowane narzędzie, zwane Perseus, które zmusiło program do samozniszczenia.

"Śmiertelny cios" dla "Węża"

Przedstawiciele służb bezpieczeństwa USA, którzy rozmawiali z dziennikarzami przed podaniem oficjalnej informacji w sprawie unieszkodliwienia Węża, podkreślili, że mają nadzieję, iż będzie to "śmiertelny cios" dla jednego z najważniejszych rosyjskich programów cyberwywiadowczych.

Turla jest jednym z najbardziej wyspecjalizowanych i wyrafinowanych zespołów hakerskich badanych przez służby bezpieczeństwa USA - podaje agencja Reutera.

W Wielkiej Brytanii, Kanadzie, Australii i Nowej Zelandii służby bezpieczeństwa również poinformowały o unieszkodliwieniu programu Wąż - przekazał Reuters.