Prokuratura żądała dla Stone’a siedmiu lat kolonii o zaostrzonym rygorze za "publiczne usprawiedliwianie terroryzmu".

Adwokatka pracownika Mety Walentina Filippienkowa zwróciła uwagę, że w aktach sprawy są niespójności. Za Stone’m rozesłano list gończy z adnotacją "uciekł z terytorium Rosji", podczas gdy w Rosji nigdy nie był. W trakcie procesu z aktu oskarżenia "zniknęły" dwa artykuły. Według Reutersa obrończyni domagała się uniewinnienia swojego klienta. Zapowiedziała apelację.

Reklama

Meduza podaje, że postępowanie wobec Stone’a wszczęto z powodu tweeta z marca 2022 r. na temat tolerowania przez Metę kont z życzeniami "śmierci rosyjskim najeźdźcom".

Jak pisze Reuters, rosyjskie władze wszczęły postępowanie w ubiegłym roku, nie ujawniając treści zarzutów.

Reklama

Meta uznana za organizację ekstremistyczną

Amerykańska agencja cytuje wypowiedzi śledczych, wskazujących, że Stone publicznie bronił w internecie "agresywnych, wrogich i brutalnych" działań wobec rosyjskich żołnierzy uczestniczących w wojnie na Ukrainie (w Rosji zwanej specjalną operacją wojskową).

Meta została w Rosji uznana za organizację ekstremistyczną, a należące do niej Facebook i Instagram są zakazane od 2022 r., gdy Rosja najechała na Ukrainę.

W listopadzie ubiegłego roku władze Rosji rozesłały list gończy za pracownikiem Mety, a następnie powiadomiły o jego zaocznym aresztowaniu.