W pierwszym etapie PSP instaluje syreny w:

  • jednostkach Ochotniczej Straży Pożarnej,
  • Jednostkach Ratowniczo-Gaśniczych,
  • komendach powiatowych i miejskich PSP.

Syreny będą montowane w miastach powiatowych, gdzie mieszka najwięcej ludzi.

Drugim filarem systemu jest aplikacja mobilna. Będzie ona dostępna w sklepach z aplikacjami. Po uruchomieniu syreny aplikacja poinformuje o zagrożeniu i wskaże jego lokalizację. Umożliwi dotarcie z ostrzeżeniem do osób, które nie usłyszą sygnału dźwiękowego.

Nowy system

Obecnie trwa pierwszy etap budowy – PSP prowadzi postępowania przetargowe na zakup syren i urządzeń w każdym województwie. W drugim kwartale roku ruszą przetargi na system informatyczny i aplikację mobilną.

Reklama

Aplikacja schronowa – co wiemy?

PSP rozważa także stworzenie aplikacji schronowej, która wskazywałaby najbliższe schrony. Obecnie trwają prace nad sposobem udostępniania danych o schronach. Część informacji jest niejawna, dlatego system musi uwzględniać ochronę danych. PSP współpracuje w tej sprawie z Ministerstwem Cyfryzacji.

Czy system będzie wysyłał SMS-y?

PSP jeszcze nie zdecydowała, czy system będzie wysyłał SMS-y lub powiadomienia push. Na początek powstanie witryna internetowa z mapą i informacjami o zagrożeniach. Stopniowo będą dodawane nowe funkcjonalności.

System ostrzegania PSP obejmie 4060 lokalizacji w całej Polsce. Aplikacja ma działać w sposób anonimowy – zbierając tylko podstawowe dane o lokalizacji użytkownika.