1. Aktualizuj oprogramowanie

Komunikaty przypominające o aktualizacji bywają irytujące, ale nie należy ich ignorować. Producenci oprogramowania na bieżąco usuwają wykryte w swoich produktach błędy i luki, wypuszczają także poprawki, które chronią użytkowników przed nowymi typami ataków. Regularne aktualizacje w znacznym stopniu zwiększają poziom bezpieczeństwa Twojego urządzenia i przechowywanych na nim danych.
• Sprawdź, czy programy, z których korzystasz – zwłaszcza przeglądarki internetowe – zostały zaktualizowane do najnowszej wersji.
• Upewnij się, czy Twój system operacyjny korzysta z funkcji automatycznych aktualizacji. Jeżeli używasz Windowsa 10, tę opcję znajdziesz w „Ustawieniach”, w zakładce „Aktualizacje i zabezpieczenia”.

2. Stwórz silne hasło

Hasła to najpopularniejsza metoda zabezpieczania dostępu do wszelkiego rodzaju kont. Od tego jak silne jest hasło, uzależnione jest bezpieczeństwo Twoich danych w internecie. Oto zbiór zasad, o których warto pamiętać, aby stworzyć trudne do złamania zabezpieczenie:
• Wykorzystaj znaki z czterech grup:
o WIELKIE LITERY
o małe litery,
o cyfry,
o znaki specjalne – !@#$%^&*()_+-=~`{}[]:;"'?,./\|.
• Użyj odpowiedniej liczby znaków. Dostęp do najważniejszych danych (skrzynka e-mail, bankowość on-line) chroń hasłami liczącymi przynajmniej 12 znaków.
• Nie używaj popularnych, łatwych do złamania haseł – według statystyk najczęściej wykorzystywane kombinacje to m.in. password, qwerty, zaq12wsx 123456, 111111.
• Pamiętaj o tym, że hasło nie powinno zawierać Twojego imienia, loginu, daty urodzenia czy nazwy portalu (np. TomekFacebook).3. Zabezpiecz konta

Stworzenie jednego hasła i wykorzystywanie go do zabezpieczenia wielu różnych kont to popularna i niebezpieczna praktyka. W przypadku wycieku danych z jednej strony zagrożone są wszystkie Twoje konta. Dlatego tak ważne jest stosowanie unikalnych haseł. Aby uprosić to zadanie, możesz skorzystać ze specjalnego oprogramowania, czyli menedżera haseł. Programy takie jak KeePass, LastPass czy 1Password generują losowe ciągi znaków i przechowują je w bezpiecznej, zaszyfrowanej postaci. Pamiętaj, aby nigdy nie zapisywać haseł na karteczkach umieszczonych przy komputerze i w innych widocznych miejscach. Bezpieczeństwo Twoich danych w sieci zwiększa również funkcja dwuskładnikowego uwierzytelniania – oferują ją m.in. Gmail, Facebook czy Dropbox. Zalogowanie się na konto z nieznanego urządzenia będzie wymagało podania nie tylko hasła, ale także kodu, który zostanie wysłany SMS-em na Twój telefon.

4. Uważaj na fałszywe e-maile i SMS-y

Phishing [link] to metoda wykorzystywana przez cyberprzestępców wyłudzających wrażliwe dane – hasła, loginy czy numery kart kredytowych. Atak polega na rozsyłaniu e-maili i SMS-ów, które imitują wiadomości od zaufanych nadawców – firm kurierskich, banków czy portali aukcyjnych. Klikając w link umieszczony w treści spreparowanej wiadomości bądź pobierając załączony do niej plik, ryzykujesz utratę swoich danych i zainfekowanie urządzenia szkodliwym oprogramowaniem. Aby zweryfikować autentyczność wiadomości, przyjrzyj się dokładnie umieszczonemu w niej linkowi, a także adresowi nadawcy – mogą zawierać łatwe do przeoczenia modyfikacje, np. litery zastąpione podobnie wyglądającymi cyframi. Twoją czujność powinny wzbudzić też pojawiające się w treści e-maila błędy ortograficzne i gramatyczne.

5. Korzystaj z antywirusa

Aktualny program antywirusowy to kolejny sposób na zwiększenie bezpieczeństwa Twoich danych w internecie. Oprogramowanie tego typu powinno znaleźć się nie tylko na komputerze stacjonarnym czy laptopie, ale również na urządzeniach mobilnych, z których korzystasz, łącząc się z siecią. Najpopularniejsze antywirusy wyposażone są w dwa moduły: monitor i skaner. Monitor na bieżąco analizuje pracę urządzenia i blokuje potencjalne zagrożenia – zainfekowane strony internetowe czy złośliwe oprogramowanie ukryte w pobieranych z sieci plikach. Natomiast za pomocą skanera możesz samodzielnie przebadać cały dysk, konkretny folder lub pamięć zewnętrzną. Używanie programu antywirusowego nie musi wiązać się z dodatkowymi kosztami – użytkownicy urządzeń z systemem Windowsa 10 mogą korzystać z domyślnego programu Windows Defender.

6. Włącz CyberTarczę Orange

Korzystasz z domowego lub mobilnego internetu od Orange, np. na laptopie lub smartfonie? Czy wiesz, że możesz zwiększyć swoje bezpieczeństwo za pomocą CyberTarczy? To usługa, która wykrywa zagrożenia płynące z sieci i blokuje je, zanim dotrą do Twojego urządzenia. W pewnym sensie działa więc podobnie do antywirusa, jednak w przeciwieństwie do niego:
• nie wymaga instalowania i aktualizacji,
• nie spowalnia urządzeń i nie zużywa baterii.
Dla większego bezpieczeństwa warto korzystać jednocześnie z antywirusa i CyberTarczy.
Po połączeniu z internetem domowym od Orange usługa włącza się automatycznie. Jeśli natomiast chcesz zwiększyć bezpieczeństwo podczas korzystania z internetu mobilnego i chronić dane przechowywane np. na prywatnym lub służbowym telefonie komórkowym, możesz włączyć płatną wersję usługi.Dowiedz się więcej na temat CyberTarczy.