Naukowiec pyta ChatGPT o to, kto dostanie Nobla

Czy ChatGPT mógłby wskazać, kto zostanie laureatem Nagrody Nobla? Naukowiec Santo Fortunato z Indiana UniversityBloomington postanowił to sprawdzić i - jak pisze "Nature" - zapytał darmową wersję ChatGPT. Nie mogę przewidzieć przyszłości, w tym laureatów Nagrody Nobla w 2023 roku, ani w żadnym innym roku - odpowiedziała sztuczna inteligencja.

Reklama

Uczony postanowił więc "podpuścić" AI. W kolejnej serii pytań poprosił o wskazanie trzech największych odkryć w dziedzinie chemii, fizyki i fizjologii lub medycyny - trzech noblowskich kategorii naukowych - dokonanych przez żyjących naukowców, którzy nie otrzymali jeszcze Nagrody Nobla. Jednak i tu nie obeszło się bez błędnych odpowiedzi.

Przeszkolić ChatGPT

Według cytowanego w artykule "Nature" naukowca Jamesa Evansa z University of Chicago, modele językowe (LLM), takie jak ChatGPT i Claude, mają potencjał, aby stać się potężnymi narzędziami predykcyjnym. Żeby przewidzieć, kto dostanie Nobla, należałoby wpierw zmodyfikować oba narzędzia i następnie przeszkolić je na odpowiednich bazach danych.

Pomocna w ustaleniu, kto może zostać laureatem prestiżowej naukowej nagrody, jest też tzw. cytowalność. Jak pisze autorka "Nature", firma analityczna Clarivate opublikowała listę "laureatów cytowań", która z powodzeniem przewidziała ponad 70 przyszłych laureatów Nagrody Nobla w ciągu ostatnich dwóch dekad. Trudno jednak przewidzieć, kto i kiedy dokładnie zostanie uhonorowany nagrodą Akademii Szwedzkiej.

AI utrwala stereotypy

Reklama

Benno Torgler, ekonomista behawioralny z Queensland University of Technology w Brisbane, który badał laureatów Nagrody Nobla, uważa, że LLM mogą być w stanie pomóc w przewidywaniu laureatów. Mogą bowiem przeszukiwać źródła internetowe i archiwa w poszukiwaniu informacji, które wychwytują inne oznaki wpływu badań przyszłych laureatów. Chodzi więc np. o wzmianki w wiadomościach, sieci współpracy naukowców i ich powiązania z poprzednimi laureatami Nagrody Nobla. Torgler dodaje, że dostarczenie LLM tych jakościowych informacji mogłoby zaowocować bardziej dopracowanymi prognozami.

Naukowcy zwracają przy tym uwagę, że sztuczna inteligencja może utrwalać uprzedzenia. W tym kontekście zwracają uwagę na stosunkowo niską liczbę kobiet, które zdobyły Nagrodę Nobla. Przy czym, jak pisze "Nature", jeśli chodzi o faktyczne decydowanie o tym, kto zdobędzie Nagrodę Nobla, ludzka ocena nie ma sobie równych.