Demokracja to… Trwa kolejna edycja konkursu filmowego Departamentu Stanu USA i You Tube, Democracy Video Challenge.

Reklama

Czym jest demokracja? Z czym kojarzy się to pojęcie? Amerykański Departament Stanu w partnerstwie z YouTube organizują drugą edycję międzynarodowego konkursu filmowego Democracy Video Challenge, zadając to pytanie twórcom filmowym, internautom, osobom zaangażowanym na rzecz popularyzacji wiedzy o demokracji, oraz opinii publicznej na całym świecie.

Inicjatywa Video Democracy Challenge to projekt, który za pośrednictwem nowych mediów angażuje opinię publiczną do dyskusji na temat wyzwań współczesnej cywilizacji oraz miejsca i roli demokracji w dobie nieustanych przemian społecznych. Internet oraz nowe narzędzia technologiczne służą inicjowaniu dialogu między młodzieżą z różnych zakątków świata, przełamując tym samym kulturalne i geograficzne bariery.

Polak najlepszy w Europie. I edycja Democracy Video Challenge.

Projekt ma polski akcent, bowiem w pierwszej edycji konkursu jednym ze zwycięzców był absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, Łukasz Szozda. Interesujący jest fakt, że film ten reprezentował cały region europejski w Video Democracy Challenge.

"Przygotowując mój film, nie zamierzałem nim nikogo pouczać, czy pokazać jak demokracja powinna wyglądać. Dlatego wybrałem kilka bardzo szeroko rozumianych idei, które każdy z nas może definiować według własnej woli. Za pośrednictwem mojej produkcji chciałem zwrócić uwagę na fundamenty ponieważ dla mnie to nieustanny proces, w którym obywatel i jego wolności są kluczowe" - mówi Łukasz Szozda.

Wycieczka do Hollywoodu, Nowego Yorku i Waszyngtonu D.C. dla laureatów konkursu.

Forma filmu zależy w pełni od uczestników. Jedynym wymogiem to ograniczenie produkcji do 3 minut. Nagrodą dla zwycięzców jest wyjazd do Nowego Jorku, Hollywoodu, Waszyngtonu D.C, gdzie odbędą się pokazy nagrodzonych filmów, spotkania z organizatorami, twórcami branży filmowej i ekspertami nowych mediów.

W ubiegłym roku pomysłodawcy projektu otrzymali ponad 900 prac z 95 krajów, angażując do dyskusji on – line ponad 1, 5 miliona osób na świecie. W chwili obecnej Departament Stanu podał statystyki dotyczące konkursu, z ubiegłej i tegorocznej edycji, które wskazują, że wpłynęło ponad 1600 video ze 111 krajów. Najwięcej filmów zgłoszono z Indonezji, USA, Kolumbii, Etiopii i Iranu.

Democracy Video Challenge na portalach społecznościowych Facebook i Twitter.

Reklama

Inicjatywa cieszy się również popularnością na portalu społecznościowym Facebook, która już zgromadziła ponad 35 tysięcy fanów z całego świata. Z kolei, na serwisie Twitter toczy się dyskusja, w której biorą udział obywatele z ponad 30 krajów na świecie, wysyłając wiadomości w języku arabskim, perskim, chińskim, japońskim, czy niemieckim. Użytkownicy mają za zadanie używając 140 znaków odpowiedzieć na niedokończone zdanie: Demokracja to…

Wskaż film, który zrobił na Tobie największe wrażenie – głosuj.

Obecnie organizatorzy konkursu są w trakcie selekcji nadesłanych prac. 31 marca zostanie ogłoszona lista półfinalistów. W kolejnym etapie niezależne jury wyłoni 21 filmów, które będą oceniane on – line przez internautów (15 maja – 15 czerwca 2010 r.). Lista siedmiu zwycięzców będzie ogłoszona w połowie czerwca. Według zasad konkursu osoby te wybierane są na podstawie klucza geograficznego, reprezentując region: zachodniej półkuli, Europy, Bliskiego Wschodu/Afryki Północnej, Afryki Subsaharyjskiej, Południowo – Centralnej Azji, Wschodniej Azji i Pacyfiku oraz jeden anonimowy laureat.

Democracy Video Challenge. Patroni i organizatorzy:

The Center for International Private Enterprise

International Youth Foundation

International Republican Institute

Motion Picture Association of America

National Democratic Institute

New York University

NBC Universal

Recording Industry Association of America (RIAA)

TakingITGlobal

USC Annenberg School for Communication

US Department of State