Informacje o pracach nad drugą generacją komputerów z dotykowym interfejsem ujawniono podczas trwającej właśnie konferencji technologicznej South by SouthWest Festival. Zdradził je Joe Olsen, właściciel firmy Phenomblue, która pisze aplikacje do komputera Surface.

Olsen stwierdził, że został powiadomiony o tym, że następca Surface'a jest obecnie jeszcze w fazie konstrukcji. "Jego twórcy nie doszli jeszcze do etapu komercjalizacji urządzenia" - dodaje Olsen. Jego zdaniem komputer miałby być gotowy w ciągu 2 - 3 lat.

Chris Bernard z tzw. ewangelistów Microsoftu (specjalista od propagowania rozwiązań w danej dziedzinie) odmówił potwierdzenia ewentualnej daty premiery nowego urządzenia.

Surface to innowacyjny komputer Microsoftu, który bazuje na dotykowym interfejsie użytkownika. Dotykając palcami interaktywnego wyświetlacza, użytkownik może uruchamiać poszczególne aplikacje, przesyłać między nimi dane, retuszować zdjęcia lub grać. Prócz odczytywania gestów blat Surface'a potrafi "odczytywać" treści z drukowanych, położonych na nim materiałów (jest to możliwe dzięki pięciu kamerkom umieszczonym w jego wnętrzu).

Komputery Surface są używane m.in. w centrach informacji turystycznych lub salonach operatorów sieci komórkowych. Koszt jednego urządzenia to kilkanaście tysięcy dolarów.

Jego następca, określany mianem Second Light (ang."drugie światło"), ma z wyglądu przypominać oryginalne urządzenie. Nowością ma być umieszczony wewnątrz drugi projektor, dzięki czemu użytkownik będzie mógł nakładać na siebie dwie fotografie, np. zdjęcie satelitarne miasta na rysunkową mapę z ulicami. Dzięki takiemu rozwiązaniu możliwe też będzie wyświetlanie większej ilości danych na ekranie. Ponadto, jak twierdzi Olsen, w urządzeniu mają się znaleźć czujniki podczerwieni, dzięki którym komputer będzie rejestrował gesty i ruchy placów bez konieczności przykładania dłoni do ekranu.

Ile w tych nieoficjalnych pogłoskach jest prawdy - tego dowiemy się dopiero za jakiś czas.