Apple zadaje śmiertelny cios twórcom samochodowych nawigacji. W nowym systemie operacyjnym dostaniemy darmową nawigację z informacjami w czasie rzeczywistym o korkach i objazdach. Do tego w programie będą też informacje i oceny lokalnych firm - od restauracji po fryzjerów. To nie wszystko, co dostaniemy w systemie operacyjnym. System sterowania głosem - Siri dostanie nowe języki (niestety dalej brak polskiego), trafi też na iPady. Będziemy mogli też użyć asystenta głosowego do zamieszczania postów na Facebooku, czy Twitterze, czy do uruchomienia aplikacji.

Programiści Apple'a ściągnęli też pomysły z innych systemów operacyjnych - z Windows Phone trafi na urządzenia Apple'a nowa książka adresowa - wpisy naszych znajomych z Face'a od razu pojawią się w naszych kontaktach, a ich urodziny trafią do kalendarza na urządzeniu.  Inną ciekawą możliwością jest udostępnianie naszych zdjęć na telefony, komputery i tablety przyjaciół.

Rewolucją będzie zamiana telefonu, czy tabletu w bilety lotnicze, meczowe, czy karty lojalnościowe - wystarczy kartę, czy bilet zeskanować, a potem, podchodząc do bramki zbliżyć gadżet, a wejdziemy na pokład samolotu, czy nabiją nam się punkty lojalnościowe.  Inne zmiany dotyczą rozmów wideo - wreszcie dostępne będą przez zwykłą sieć telefoniczną, a nie tylko WiFi. Można też będzie ustawić wiadomość, którą usłyszą osoby do nas dzwoniące. 

System trafi na urządzenia Apple'a jesienią. Będzie całkowicie darmowy.