Kto zyska na nowelizacji ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa?
Zyskają Polacy. Ustawa przyniesie wiele dobrych rozwiązań w sferze, której istotności nikt już chyba nie kwestionuje. Przede wszystkim umożliwi to zagospodarowanie częstotliwości przeznaczonych na sieć 5G i pójście do przodu z tą technologią - co inne kraje już robią. Chociaż np. Estonia stawiana za przykład lidera cyfryzacji też jeszcze nie ruszyła - tak jak my procedowała legislację związaną z bezpieczeństwem sieci 5G.
Drugim najważniejszym skutkiem nowelizacji będzie wzmocnienie instytucji państwowych, które zajmują się cyberbezpieczeństwem. Umożliwią to regulacje płacowe dla funkcjonariuszy i Fundusz Cyberbezpieczeństwa.
Jako beneficjent często wskazywany jest Exatel - czyli przyszły operator strategicznej sieci bezpieczeństwa (SSB) dla służb mundurowych i administracji państwowej.
Reklama
Każdy ma prawo do swoich ocen. Exatel rzeczywiście jest najbardziej prawdopodobnym podmiotem, który będzie realizował to zadanie. Natomiast ja kolegom z Exatela nie zazdroszczę budowy tej sieci. To trudne zadanie i nie każdy chciałby brać na siebie taką odpowiedzialność.