Prędzej czy później każdy dysk ulega awarii, której powodem mogą być nie tylko przepięcia elektryczne, ale też wirusy, robaki, czy inne szkodliwe oprogramowanie. Ale niebezpieczeństwa czyhają nie tylko na dyski. Nasze komputery są narażone na znacznie więcej zagrożeń, choćby na nas samych. Przyczną aż 30 proc. utraconych danych jest ludzki błąd.

Reklama

"Znam parę, która niemal rozeszła się po tym, jak chłopak usunął dziewczynie z komputera wszystkie starannie zebrane materiały do pracy magisterskiej, bo myślał, że to jakieś niepotrzebne stare notatki, a potrzebował miejsca na dysku, żeby wgrać nową grę" - mówi Piotr Burdzy, specjalista ds. bezpieczeństwa danych Chrońpliki.pl

"Takich przypadków jest mnóstwo. Trzeba pamiętać, że nie wszystkie dane można odzyskać, lepiej więc ich po prostu nie tracić" - dodaje.

Zadaniem akcji Chrońpliki.pl jest nie tylko wyjaśnienie, dlaczego warto robić kopie zapasowe i chronić swoje cenne dane, ale również przedstawienie wygodnych i skutecznych sposobów archiwizowania danych.

Wszystkie niezbędne informacje znaleźć można pod adresem www.chrońpliki.pl, gdzie zgromadzone zostały artykuły teoretyczne, porady dla użytkowników i informacje dotyczące przebiegu kampanii. Na stronie można się również podzielić swoją historią utraty danych, a najbarwniejsze spośród nadesłanych zostaną nagrodzone atrakcyjnymi nagrodami.

Ciekawym narzędziem zaprojektowanym przez twórców strony jest Przypominacz, w którym każdy odwiedzający może ustawić sobie polecenie przypominania drogą mailową o utworzeniu kopii zapasowej. W ramach akcji, na uczelniach w całej Polsce odbędą się wykłady dla studentów dotyczące archiwizacji, wspierane przez cykl audycji w rozgłośniach studenckich i regionalnych.

Akcję merytorycznie wspierają prestiżowe uczelnie: Akademia im. Leona Koźmińskiego oraz Polsko-Japońska Wyższa Szkoła Technik Komputerowych z Warszawy. Patronami medialnymi są interia.pl, Gazeta Studencka, wortal StorageFocus.pl, miesięcznik komputerowy PC Format oraz portal Students.pl.