Analitycy twierdzą, że zbiór, który wyciekł, zawiera głównie informacje z wcześniejszych naruszeń.

Z informacji prasowej przesłanej do naszej redakcji wynika jednak, że prawie na pewno znajdują się w nim także nowe dane, które nie były wcześniej publikowane. Eksperci wskazują, że można tak przypuszczać, ponieważ narzędzie do sprawdzania wycieków danych Cybernews bazujące na danych ze wszystkich istotnych dotychczasowych wycieków, zawiera informacje z ponad 2500 naruszeń danych i 15 miliardów rekordów.

Bądźmy wyczuleni

Reklama

Informacje, jakie udało się uzyskać do tej pory, pokazują, że jest to wyciek o ogromnej skali, dotykający niespotykanej wcześniej liczby użytkowników, być może na całym świecie. Dlatego nigdy nie powinniśmy lekceważyć tego, do czego są zdolni cyberprzestępcy.

Dobrze, abyśmy byli teraz szczególnie wyczuleni na wiadomości od nieznanych numerów, komunikaty o nieudanych próbach logowań, resetowaniu haseł nie z naszej inicjatywy.

Moje dane wyciekły. Co robić?

Osoby dotknięte wyciekiem muszą zdawać sobie sprawę z konsekwencji, jakie niesie ze sobą kradzież hasła i dokonywać niezbędnych aktualizacji zabezpieczeń. Obejmuje to zmianę haseł, zwracanie uwagi na wiadomości e-mail przychodzące po naruszeniu.

Kluczowe jest także upewnienie się, że wszystkie ich konta w serwisach i usługach internetowych, niezależnie od tego, czy są one dotknięte wyciekiem, czy nie, są wyposażone w uwierzytelnianie dwuskładnikowe. Aby zwiększyć naszą świadomość, możemy też na odpowiednich stronach (na przykład bezpiecznedane.gov.pl czy haveibeenpwned.com) sprawdzić, czy nasze dane nie zostały gdzieś upublicznione.

Wyścig z czasem po wykryciu luki

Reklama

Wiele systemów i platform jest w ostatnim czasie agresywnie atakowanych. Polityka aktualizacji pozwala walczyć z cyberprzestępcami, ale w przypadku wykrycia luki, zawsze rozpoczyna się wyścig z czasem, aby załatać problem, zanim dane użytkowników zostaną naruszone.

- Czasem napastnicy, którzy obierają za cel konkretny system, pozostają też w trybie ukrycia, nie nagłaśniając luki w zabezpieczeniach i monitorując aktywność i decydując się na atak w najmniej spodziewanym momencie - mówił Beniamin Szczepankiewicz, analityk laboratorium antywirusowego ESET.