Drony są coraz częściej wykorzystywane przez wojsko, ekipy telewizyjne, artystów i miłośników fotografii, co oznacza, że niewystarczające zabezpieczenia mogą skutkować bardzo groźnymi sytuacjami. Zhakowane drony stanowią także nowe cyberzagrożenie dla społeczeństwa, ponieważ zlokalizowanie pilota takiego urządzenia jest możliwe dzięki inżynierii odwrotnej oprogramowania układowego.

Reklama

Drony narzędziem w rękach terrorystów?

Reklama

Firmy produkujące drony najczęściej blokują możliwość przelotu nad niektórymi obiektami, takimi jak więzienia i lotniska, ale badacze pokazali, że hakerzy mogą ominąć te zabezpieczenia. W związku z tym, nietrudno sobie wyobrazić próby ataków terrorystycznych przy użyciu tanich komercyjnych dronów, które piloci próbują skierować w stronę silników lądujących lub startujących samolotów.

Wniosek z tego jest taki, że producenci dronów muszą zwracać większą uwagę na ich bezpieczeństwo i regularnie przeprowadzać testy odporności na włamania. W przeciwnym razie, drony mogą stać się narzędziem nie tylko dla dobrej zabawy, ale także dla potencjalnych zagrożeń dla bezpieczeństwa publicznego.