Firma NVIDIA zapowiedziała dziś, iż naddchodząca fala nowych supertelefonów najważniejszych producentów oparta będzie na pierwszym superukładzie dla urządzeń mobilnych – Tegra™ 2 firmy NVIDIA. Możliwości obsługi materiałów multimedialnych w supertelefonach są znacznie większe od tych spotykanych w typowych smartfonach. Nowe urządzenia lepiej wykorzystują wysoką przepustowość łącz internetowych.

Reklama

Smartfony są zwykle wyposażone w czterocalowe (lub większe) wyświetlacze, jednordzeniowe procesory o częstotliwości taktowania zegara 1 GHz, aparaty o rozdzielczości 5 megapikseli lub większej, a także w wiele mikrofonów. Taka konfiguracja zapewnia dostatecznie dobrą obsługę filmów i gier. Nowe supertelefony zostały oparte na potężnych, wielordzeniowych procesorach centralnych i szybkich procesorach graficznych, a dodatkowo cechują się wyjątkowo niskim poborem mocy, zapewniając niesamowite wrażenia obsługi filmów i gier.

„Prawdziwe supertelefony wymagają zastosowania superukładów,” twierdzi Ben Barjarin, Przewodniczący firmy Creative Strategies Inc. "Nowe supertelefony prezentowane na targach CES staną się niezbędnymi urządzeniami mobilnymi już w tym roku . W porównaniu do innych produktów na rynku, układ Tegra zapewnia najlepsze możliwości obliczeniowe dla tego typu urządzeń."

Płynna obsługa, wielozadaniowość i sprzętowa akceleracja oprogramowania Adobe® Flash® Player to tylko początek procesu ujednolicania smartfonu z konsolą do gier i urządzeniem multimedialnym. Nowo powstałe urządzenia mobilne będą w stanie obsługiwać gry o jakości bliskiej tytułom konsolowym, a także umożliwiać zabawę w trybach rozgrywki dla wielu graczy oraz rozgrywki wieloplatformowej. Oprócz tego zapewniają wysoką elastyczność przy wykonywaniu wielu zadań jednocześnie. Jednym z pierwszych urządzeń nowej fali supertelefonów jest LG Optimus 2X, który został oparty na układzie Tegra 2.Układ Tegra 2 zawiera dwurdzeniowy procesor centralny ARM Cortex-A9 – pierwszy dwurdzeniowy procesor centralny dla urządzeń mobilnych, który zapewnia wyższą płynność przeglądania Internetu, szybszy czas reakcji i większą ogólną wydajność. Do tego w układ wbudowano ultraoszczędny energetycznie (ULP) procesor graficzny NVIDIA® GeForce® – układ graficzny zapewniający wyjątkową wydajność w mobilnych grach 3D, który umożliwia stworzenie atrakcyjnego i wysoce responsywnego trójwymiarowego interfejsu użytkownika. Za multimedia odpowiada procesor dedykowany do odtwarzania wideo w rozdzielczości 1080p – umożliwiający odtwarzanie filmów z urządzenia mobilnego na telewizorze HD w wysokiej rozdzielczości (1080p) przy niewielkim poborze mocy.

Co da dwuprocesorowy układ? Gracze będą mogli cieszyć się rozgrywką z osobami posiadającymi urządzenia innego rodzaju. Dzięki układowi Tegra 2 można rozgrywać grać w gry sieciowe z graczami – użytkownikami komputerów PC.

Reklama

Podczas konferencji CES 2011 firma NVIDIA zademonstruje prototypową wersję funkcji rozmów wideo Skype HD w aplikacji uruchomionej na tablecie pracującym pod kontrolą systemu Android. Firma NVIDIA stworzyła referencyjną implementację funkcji wideokonferencji w rozdzielczości HD na tabletach z układem Tegra 2, wykorzystując do tego celu zestaw SkypeKit. Zestaw SkypeKit to kolekcja oprogramowania i interfejsów oprogramowania, która umożliwia wdrożenie obsługi połączeń wideo i połączeń głosowych Skype w praktycznie każdym urządzeniu podłączanym do Internetu.

Firma NVIDIA zaprezentuje również aplikację Tegra Zone. Aplikacja Tegra Zone umożliwia wyszukanie gier zoptymalizowanych pod kątem układu Tegra, które zostały przeznaczone dla danego modelu supertelefonu lub tabletu, a także zapewnia dostęp do profesjonalnych recenzji gier, zwiastunów wideo w wysokiej rozdzielczości, klipów z rozgrywki i materiałów dodatkowych. Konsumenci mogą kupować gry z aplikacji Tegra Zone w sklepie internetowym Android Market.