Od wczoraj właściciele telewizorów Sony Bravia oraz konsol gier wideo Play Station 3 mają dostęp do Ipli, internetowej telewizji należącej do Polsatu. To odpowiedź na ruch TVN, który podpisał podobną umowę z Sony w grudniu. Walka obu nadawców o dopiero rozwijający się rynek telewizji internetowej teraz się zaostrzy.

Reklama

W ramach umowy za pośrednictwem Ipli można oglądać około 15 tys. plików wideo z programami czy serialami Polsatu. W ofercie są też programy z kanałów tematycznych nadawcy. Są dostępne nie tylko na podłączonych do sieci telewizorach i konsolach, lecz także odtwarzaczach i kinach domowych Blu-ray, wyposażonych w funkcję Bravia Internet Video.

Dzięki umowie z Sony Polsat będzie walczyć bezpośrednio o widzów z TVN, który w grudniu ub. roku też umożliwił właścicielom telewizorów wyprodukowanych przez japońską firmę oglądanie przez internet swoich programów. Umowy nadawców z producentami telewizorów to jeden z frontów walki o nowy rynek telewizyjny, na którym programy czy seriale są dostarczane przez internet.

Analitycy podkreślają, że umowy nadawców telewizyjnych z producentami telewizorów, dzięki którym widzowie mogą na życzenia oglądać dowolnie wybrane programy, przyczynią się do rozwoju telewizji internetowej (IPTV), a także usług wideo na żądanie.Rynek IPTV, jak szacuje firma badawcza Audytel, w ubiegłym roku wart był około 100 mln zł. Za pięć lat, według Grzegorza Bernatka z Audytelu, jego wartość wzrośnie do około 1,1 mld zł. Wraz z rozwojem oferty zwiększyć mają się też wydatki na reklamę wideo w sieci. W ubiegłym roku firmy wydały na tę formę promocji około 55 mln zł, ale w tym roku mogą zwiększyć swoje nakłady czterokrotnie.

"Nasze przychody rosną w tempie 50 proc. W połowie roku osiągniemy rentowność" - zapowiada Marcin Pery, prezes Redefine, do której należy Ipla. Przychody spółki przekraczają obecnie 20 mln zł.

Sony to nie pierwszy producent, z którym ma umowę Ipla. Redefine podpisał wcześniej umowy także z Panasonikiem i Samsungiem, dzięki czemu jego oferta pojawiła się też na tablecie GalaxyTab. Oprócz tego dostępna jest na iPhone’ach czy telefonach z systemem operacyjnym Android.

Grupa TVN, która ma portal na Onet.pl, postawiła w przede wszystkim na rozwój oferty w serwisie VoD.onet.pl, dostępnego na komputerze, a nie na innych urządzeniach. W ubiegłym roku filmy, seriale czy programy obejrzano w nim 67 mln razy. Analitycy podkreślają, że w przyszłości Ipla może zostać przejęta przez Cyfrowy Polsat, największą platformę satelitarną na rynku. Jej prezes Dominik Libicki podkreśla, że spółka jest dostawcą treści, a w przyszłości technologia satelitarna nie musi być dominująca.

– Widzę w tym sens. Oczywiście to, czy i kiedy Ipla trafi do Cyfrowego Polsatu, zależy od właściciela. Ale już współpracujemy przy wspólnym projekcie internetowym – podkreśla Marcin Pery.