Inne
Reklama

Superkomputer IBM'a o literackiej nazwie Nautilus znajduje się w Interdyscyplinarnym Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego (ICM), na Uniwersytecie Warszawskim.

Warszawska maszyna znajduje się na 221. miejscu listy Top500, czyli ogólnoświatowego rankingu najpotężniejszych superkomputerów świata. Jednak pod względem energooszczędności, Nautilus bije podobne sobie maszyny na głowę.

By w ciągu jednej sekundy wykonać 536 milionów operacji zmiennoprzecinkowych, maszyna potrzebuje zaledwie 1 W

Nautilus jest skonstruowany w oparciu o procesory IBM PowerXCell8i i pracuje na ponad dwóch standardowych maszynach komputerowych. Główne obszary badań planowanych dla Nautilusa obejmują: wizualizacje komputerowe, astrofizykę, bioinformatykę, symulacje przepływu płynów oraz prognozowanie pogody.

"Wspólnie z IBM, rozpoczęliśmy w Polsce nowy trend, który nazwałbym zieloną rewolucją w technologii high-end. Wierzymy, że świat powinien być <zielony>" - powiedział Profesor Marek Niezgódka, Dyrektor ICM.

Niedawno ogłoszony najszybszym superkomputerem na świecie jest Roadrunner IBM , pracujący w Los Alamos National Laboratories. W eko-rankingu Green500 maszyna ta zajęła 9. pozycję.