Rzecznik chińskiego MSZ Zhao Lijian skrytykował USA po tym, jak Bloomberg News doniósł, że Stany lobbują u sojuszników, aby zatrzymać sprzedaż technologii głównego nurtu, która jest niezbędna do produkcji dużej części światowych chipów.

Reklama

To kolejny przykład amerykańskiej praktyki dyplomacji przymusu poprzez nadużywanie władzy państwowej i władanie hegemonią technologiczną. To klasyczny terroryzm technologiczny - powiedział Zhao.

To tylko przypomni wszystkim krajom o zagrożeniach wynikających z uzależnienia technologicznego od USA i skłoni je do uniezależnienia się i samodzielności w szybszym tempie - dodał.

Amerykańscy urzędnicy naciskają swoich holenderskich odpowiedników, aby uniemożliwić firmie ASML sprzedaż niektórych starszych systemów do litografii głębokiego ultrafioletu, lub DUV - mówią w rozmowie z Bloombergiem ludzie zaznajomieni z tą sprawą.

Waszyngton próbuje również wywierać presję na Japonię, aby przestała wysyłać tę samą technologię do chińskich producentów chipów - dodają.

Reklama

"Chiny gromadzą używany sprzęt od czasów Trumpa"

Chińscy chipmakerzy gromadzą używany sprzęt od czasów Trumpa - powiedział Amir Anvarzadeh z Asymmetric Advisors.

Zakazanie najbardziej zaawansowanych narzędzi było wyraźnie niewystarczające, aby powstrzymać postęp Chin w dziedzinie półprzewodników, zwłaszcza że duża część chipów używanych do celów obronnych wykorzystuje geometrie, które były znacznie mniej zaawansowane - dodał.