Intel zdecydował o wstrzymaniu do 2026 r. planów inwestycyjnych związanych z budową planowanych dotychczas fabryk półprzewodników w Niemczech i Polsce, podało Ministerstwo Cyfryzacji.
"W rozmowie z wicepremierem Krzysztofem Gawkowskim, szef Intela, Pat Gelsinger przekazał informację, że firma wstrzymuje do 2026 roku swoje plany inwestycyjne związane z budową planowanych dotychczas fabryk półprzewodników w Niemczech i Polsce. Decyzja ta wynika z pogarszającej się globalnej sytuacji finansowej firmy" - czytamy w komunikacie.
Reakcja resortu cyfryzacji
"Przyjmując do wiadomości globalne plany firmy Intel, Ministerstwo Cyfryzacji zapewnia, że jest otwarte na intensywne wspieranie innych inwestycji półprzewodnikowych w Polsce w następnych miesiącach. Doświadczenia i prace zrealizowane we współpracy z Komisją Europejską pozwalają na sprawne realizowanie tego typu projektów w przyszłości" - czytamy dalej.
Ministerstwo Cyfryzacji od lutego br. przeprowadziło cały proces prenotyfikacji pomocy publicznej dla inwestycji w budowę fabryki półprzewodników w gminie Miękinia pod Wrocławiem. Komisja Europejska poinformowała Polskę w ubiegłym tygodniu, że jest zielone światło dla notyfikacji pomocy publicznej dla firmy Intel, przypomniano w materiale.
Co planuje Intel?
"Niedawno zwiększyliśmy moce produkcyjne w Europie dzięki naszej fabryce w Irlandii, która pozostanie naszym głównym europejskim hubem w dającej się przewidzieć przyszłości. Wstrzymamy nasze projekty w Polsce i Niemczech o około dwa lata w oparciu o przewidywany popyt rynkowy" - napisał CEO Intela Pat Gelsinger w przesłaniu skierowanym do pracowników o kolejnej fazie transformacji Intela, cytowany w komunikacie firmy.
Wskazał też, że Malezja pozostaje "aktywnym ośrodkiem projektowym i produkcyjnym dzięki naszej dotychczasowej działalności". Intel planuje ukończyć budowę nowej fabryki zaawansowanych opakowań w Malezji, ale dostosuje jej uruchomienie do warunków rynkowych i zwiększonego wykorzystania naszych istniejących mocy produkcyjnych, zapowiedział CEO.
Gelsinger podkreślił też, że nie ma żadnych zmian w innych lokalizacjach produkcyjnych. Intel pozostaje zaangażowany w inwestycje produkcyjne w Stanach Zjednoczonych i kontynuuje projekty w Arizonie, Oregonie, Nowym Meksyku i Ohio.
Co miało powstać we Wrocławiu?
Intel ogłosił budowę w Miękini koło Wrocławia zakładu integracji i testowania półprzewodników o łącznej wartości około 4,6 mld USD w czerwcu 2023 r. Firma zapowiedziała, że w nowym przedsiębiorstwie zostanie zatrudnionych około 2 tys. osób.