Koncern Google chce, by błyskawicznie podbijający rynek smartfonów system operacyjny Android www. android.com trafił też do naszych domów. Miałby w nich zarządzać niemal wszystkim: od inteligentnych systemów oświetlenia po pracę lodówek.

Reklama

Na konferencji w San Francisco, na którą zjechało się ponad 5 tys. programistów, pokazano działającą prototypową wersję platformy Android@Home. System współpracował z żarówkami, które jeszcze pod koniec tego roku trafią na rynek, i z wieżą hi-fi, przez którą łączy się z internetem i odtwarza muzykę pobieraną z uruchomionej przez Google’a usługi przechowywania plików „w chmurze”. – Wasze domy są dla nas celem. Mamy przy tym sporo zabawy. Android może być bowiem wykorzystywany w najróżniejszy sposób – mówił na konferencji jeden z szefów firmy z Mountain View Andy Rubin.

Według Google’a platforma Android@Home może sprawić, że domem będziemy mogli zarządzać za pomocą pracujących pod Androidem smartfonów czy tabletów: włączać i wyłączać oświetlenie, telewizory czy systemy nawadniające ogródki.

Analitycy podkreślają, że choć konkurencja od dawna mówiła o stworzeniu oprogramowania dla inteligentnych domów, Google po prostu to zrobił. I ponownie wyprzedził rywali – w tym Microsoft. Nad istniejącymi w szczątkowych wersjach systemami konkurencji Android ma jedną ogromną przewagę: już jest popularny i daje ogromne możliwości przystosowania go do konkretnych potrzeb.